Výstavu grafik Petra Špačka a kreseb Rudolfa Polláka nemohl fyzicky spatřit žádný návštěvník, zůstala za zavřenými dveřmi galerie. Nahlédnout do expozice však lze prostřednictvím reportáže.
Po patnácti letech se do vysokomýtské galerie vrací Jaromír Krosch. Autorská výstava Obyčejný svět prezentuje jeho figurální tvorbu z posledních let.
Tvorbu rodiny Kaločovy uvidí na sklonku léta návštěvníci Zvonice. Své obrazy zde vystavují manželé Jiří a Blanka a jejich synové Otakar a Robin. Výstava začala vernisáží pod širým nebem.
Za zavřenými dveřmi galerie zůstala výstava Z jedné řeky vždy jinak, která představovala více než stoletou malířskou tradici rodiny Šmilauerovy. Výtvarnou tvorbu čtyř generací si prohlédněte v reportáži.
Po 12 letech vystavuje ve svém rodišti malíř Jan Pokorný. Výstava nazvaná Srdcem a štětcem představuje jeho "srdeční" náměty, jimiž jsou portréty, zátiší a krajina.
Devátý ročník Salonu malířů Vysokomýtska prezentuje tvorbu sedmnácti autorů z regionu. Opět spatříte pestrou přehlídku motivů, technik i zpracování. Fotografie ze zahájení si prohlédnete zde.
Malý formát, tak se jmenuje výstava díla členů Unie výtvarných umělců pardubického regionu. Ta zakončí sezonu v Galerii ve Zvonici. Prezentuje se zde 19 umělců a škála jejich tvorby je víc než pestrá.
Především rozměrná plátna, která Jan Kanyza namaloval v posledních letech ve svém ateliéru na jihu Francie, představuje veřejnosti Městská galerie Vysoké Mýto. Vernisáž výstavy Tady a teď přilákala dvě stovky návštěvníků.
Rodina Němečkových představuje širokou škálu své tvorby. V Galerii ve Zvonici si prohlédnete obrazy Aleše Němečka a fotografie jeho syna Aleše, sochy Zdeňka Němečka a vystřihovánky jeho ženy Kornélie.
Pouze artefakty, které nezničil požár, jsou k vidění na výstavě Popeleční pondělí v přísálí galerie. Jakub Vlček, čtyřicetiletý sochař z Vraclavi, přišel o své dílo loni v dubnu, když jeho ateliér pohltil oheň.
Obrazy, šperky, keramiku a šaty si prohlédnete v Galerii ve Zvonici, kde vystavují Adriana Marci a Jana Zamazalová. Součástí vernisáže byla malá módní přehlídka šatů a šperků, na saxofon hrál Ivoš Hrudka.
Unikátní soubor bronzových plastik a reliéfů sochaře Quido Kociána zapůjčený ze soukromé sbírky si prohlédnou návštěvníci Městské galerie Vysoké Mýto během hlavní turistické sezony.
Rozkvetlé louky, hory, Loučná a Kujebina, to jsou náměty obrazů mýtského malíře Josefa Pilaře, od jehož narození uplyne sto let. Ačkoliv léta působil na zdejší výtvarné scéně, samostatné výstavy v galerii se dočkal až nyní.
Výstava prací grafického oboru Střední školy uměleckoprůmyslové Ústí nad Orlicí je inovativní a kvalitní - energická a dobře řemeslně zpracovaná. Uvidíte plakáty, knihy, animace, volnou tvorbu či návrhy písma.
Výstavou prací Zbyška Siona, představitele české strukturální abstrakce, začíná sezona v galerii. Ačkoliv autor oslavil osmdesátiny, jeho obrazy srší energií. Hostem je Jiří Vedral, vysokomýtský hudebník s duší malíře.
Vladimír Vích, Milan Dvořák a Jan Čihák – trojice výtvarníků z Litomyšlska se poprvé představí na společné výstavě. Jejich obrazy a fotografie si prohlédnete v Městské galerii Vysoké Mýto.
Výstava Krajinou mých snů představuje bohatou výtvarnou i literární tvorbu vysokomýtské rodačky Věry Martinkové. Během vernisáže byla pokřtěna stejnojmenná publikace.
Dva vysokomýtští rodáci, kteří se významným způsobem zapsali do podoby města svou prací. To jsou malíř Ivan Bednář a umělecký kovář Karel Bureš, jejichž dílo představuje městská galerie.
Třináct autorů, členů Spolku výtvarných umělců Vysočiny, představuje svoji tvorbu ve Vysokém Mýtě. Výstava s názvem VYSOČINA 2018 je rozloučením s letošní sezonou v Galerii ve Zvonici.
Výstava s názvem Retrospektiva představuje ve Zvonici tvorbu dvou umělců s vazbou na Vysoké Mýto - malíře Bohuslava Doležala a keramika Libora Suchánka.
Patnáct účastníků výtvarného kurzu pro dospělé, který vede akademická výtvarnice Marta Hošková ve svém Ateliéru pod střechou, představuje své práce. Prohlédnout si je můžete v Galerii ve Zvonici.
Výstavu Povídání, která je určena nejmenším návštěvníkům, si můžete v galerii prohlédnout po celou letní sezonou. Loutky a ilustrace režisérky a výtvarnice Kristiny Dufkové obohacuje promítání jejího animovaného filmu.
Malíř Jindřich Šmégr oslavil devadesátiny v galerii. Dernisáž jeho výstavy se tak zároveň stala narozeninovou "party". Nechyběl tanec, dort, bublinky, dárky...
Své padesátiny slaví výstavou v Městské galerii vysokomýtský Tomáš Diblík. Návštěvníkům představuje svých padesát obrazových pohledů. Hostem je Jaroslav Doležal, který vystavuje své dřevěné sochy.
V den, kdy oslavil své osmdesáté narozeniny, zahájil zároveň Zdeněk Rosák svoji výstavu s příznačným názvem Kulatiny. Počet návštěvníků byl rekordní, ani se do sálu nevešli.
Za doprovodu hebrejských písní a tanců začala výstava obrazů Václava Lamra Poselství hvězdy Davidovy. Inspirována je biblickou tematikou, která koresponduje s poselstvím Vánoc.
Sedmnáct malířů z Vysokomýtska sdružených v Trianglu vystavuje na tradičním salonu. Ten nabízí vždy širokou škálu námětů a technik. Součástí je letos i výstava fotografií ve vstupní hale a ukázka práce filmařů.
Výtvarné umění na poštovních známkách představuje poprvé mýtská galerie. Kolekce tří sběratelů se jmenuje 60. výročí kosmické éry. Prohlédnout si ji můžete od 20. do 25. října.
Na co se rády dívají vysokomýtské osobnosti veřejného života prozrazuje unikátní výstava Obraz mého srdce, která je volně přístupná ve vstupní hale Městské galerie. Díla doprovázejí osobní výpovědi jejich majitelů.
Výstava, která spojuje tři generace jednoho jména, avšak různých uměleckých přístupů a výtvarných technik - to je Fikejz na třetí. Foto z vernisáže si prohlédněte zde.
Ve vstupní hale galerie navštivte výstavu Romarising. Expozice je sestavena z portrétů českých občanů – Romů, jimž se podařilo prosadit se v majoritní společnosti. Foto z vernisáže zde.
Bloudění Řáholcem, animaci na praxinoskopu, hru světla a stínu na zpětném projektoru a ještě mnohem víc nabízí výstava Radek Pilař dětem aneb Rumcajs slaví padesátiny. Zahájena byla během květnové Noci v galerii.
Výstava malířské dvojice, otce a syna Klátových, představuje obrazy inspirované přírodou. Zatímco Jaroslav starší ji ztvárňuje poeticky, Jaroslav mladší spíše živelně. Fotografie ze zahájení zde.
Už pouze do neděle potrvá výstava 3 SPOJENÁ UMĚNÍ ústeckoorlického výtvarníka Richarda Peška, jeho syna Richarda a dcery Aleny. Neváhejte a přijďte si jejich tvorbu prohlédnout. Fotografie z vernisáže zde.
Už jen do neděle můžete navštívit výstavu grafik, ilustrací a ex libris Oldřicha Páleníčka, který se po půl století vrátil zpět do města svého mládí. Reportáž z vernisáže si můžete prohlédnout zde.
Jedinečným způsobem tvoří svá díla vysokomýtský umělec Tomáš Rybička. Nemluví, nechodí, dorozumívá se jen pohyby očí. Přesto maluje - a to hlavou! Foto z vernisáže zde.
Průřez svou celoživotní tvorbou představuje v Městské galerii ve Vysokém Mýtě uznávaný královéhradecký malíř Jiří Šindler. Výstava nazvaná jednoduše OBRAZY byla zahájena vernisáží 24. září (foto zde) a v sále na náměstí Přemysla Otakara II. si ji můžete prohlédnout do 6. listopadu.
Letošní sezonu v Galerii ve Zvonici na náměstí Otmara Vaňorného ukončí výstava Marie Axamitové a Martina Žalmana nazvané ŠTĚTCEM A FOTOAPARÁTEM. Vernisáž se koná v sobotu 27. srpna v 17 hodin. Do 25. září si zde prohlédnete obrazy, fotografie i ukázky filmových pozadí a klapek.
"Rokenrolová" vernisáž zahájila v pátek 22. července ve vysokomýtské Galerii ve Zvonici výstavu nazvanou Hraběnka Mihály. Ta přináší průřez tvorbou pop artového výtvarníka Josefa Šmeka. Ve třech podlažích Zvonice si prohlédnete portréty i rozměrná plátna s různými motivy.
Letošní sezona v Galerii ve Zvonici na náměstí Otmara Vaňorného ve Vysokém Mýtě začala v pátek 20. května během Muzejní a galerijní noci.
Výstava Fimfárum Jana Wericha aneb Do třetice všeho dobrého začala ve vysokomýtské Městské galerii tvořivou vernisáží (fotografie zde). Děti, jimž byla určena především, si samy vyzkoušely animovat, když před kamerou "rozhýbaly" své pomalované kelímky (video ke zhlédnutí na konci textu). Loutky, scény a velkoformátové fotografie z úspěšného celovečerního animovaného filmu Fimfárum III si můžete prohlédnout po celou turistickou sezonu. Pokud budete mít čas a chuť, je možné se přímo v sále podívat i na všechny tři „fimfárovské“ pohádky - Jak na Šumavě obři vyhynuli, O kloboučku s perkem sojčím a Rozum a Štěstí. Výstava potrvá do 11. září a otevřena je denně, od PO do PÁ od 9 do 17 hodin a o víkendech a svátcích od 10 do 17 hodin.
„Jsme cestovatelé na cestě Vesmírem, jsme prach hvězd, kroužících a tančících ve vírech nekonečna…,“ tak zní motto výstavy obrazů Lenky Kovalové, která nese název Vesmír a my.
Obrovská plátna, některá až třímetrová, dominují výstavě Voda a vzduch, na níž vysokomýtská galerie představuje veřejnosti osobu a dílo malíře a sochaře Jakuba Obrovského (fotografie z vernisáže zde). Výstava, kterápotrvá do 17. 4., je unikátní v tom, že prezentuje všechny oblasti autorovy tvorby včetně spisovatelské. Zároveň se zaměřuje na Obrovského vztah k Vysokému Mýtu, kde umělec často pobýval se svou manželkou Boženou, rozenou Škorpilovou. Pár dokonce uvažoval o přestěhování do Mýta, odkud pocházel rod Škorpilů, a nechal si zpracovat projekt vily od Boženina otce, architekta Josefa Škorpila.
Historické prostory Turistického informačního centra, které je vstupní branou do Muzea českého karosářství a Městské galerie Vysoké Mýto, jsou jako stvořené pro pořádání tematických výstav. Po celý březen pod klenbou ve vstupní hale prezentuje své obrazy profesionální malířka a kreslířka Naďa Cermanová. Výtvarnice ze Skořenic studovala kresbu a malbu pod vedením profesora Tylicha v Přerově a Olomouci. V roce 1998 potvrdila její profesionální činnost Unie výtvarných umělců Praha. Zabývá se kresbou, malbou akrylem, olejomalbou a enkaustikou. Je aktivní členkou spolku výtvarných umělců Vysokomýtska Triangl. Od roku 2000 do současnosti uskutečnila 78 výstav. Díla energií sršící Nadi Cermanové si můžete zdarma prohlédnout od 7. března do 3. dubna. Ve všední den je otevřeno od 8.30 do 17 a o víkendech a svátcích od 10 do 17 hodin. (id)
ZnovuOBJEVENÝ Bohuslav Suchý, tak se jmenuje výstava, jíž Městská galerie Vysoké Mýto zahájila v pátek 29. ledna letošní sezonu. Návštěvníci si až do 28. února v jejích prostorách na náměstí Přemysla Otakara II. prohlédnou průřez dílem chroustovického krajináře, který i přes svůj malířký talent dal přednost životu v ústraní. Své obrazy téměř neprodával, proto se dostávají na světlo světa teprve padesát let po jeho smrti. Fotografie z vernisáže si můžete prohlédnout zde. Výstava je prodejní.Otevřena je denně, od pondělí do pátku od 9 do 17 a o víkendech od 10 do 17 hodin.
Výstava díla Zdeňka Šindlara, která přináší průřez jeho celoživotní tvorbou, začala. V sále vysokomýtské Městské galerie na náměstí Přemysla Otakara II. si prohlédnete autorovy obrazy, grafiky i návrhy. Jedním z vystavovaných témat je Šindlarovo rodné Vysoké Mýto. Častým motivem je Praha a její malebná zákoutí, prostřednictvím obrazů však zavítáte také do Anglie, Ameriky, Francie, Itálie či Turecka. Během vernisáže (fotogalerie zde) zazněly operní árie v podání vídeňských pěvců Olgy Wostry-Šindlarové a Günthera Prindla, za klavírního doprovodu Adéle Kleinert. Starosta města František Jiraský předal umělci pamětní medaili. Výstava trvá do 5. června.
Poslední vernisáž letošního roku v Městské galerii Vysoké Mýto se uskutečnila v pátek 13. listopadu. Fotografie z ní si můžete prohlédnout zde. V sále na náměstí Přemysla Otakara II. návštěvníci nyní uvidí obrazy krajináře Jaroslava Gruse z mimořádné kolekce autorových děl ze soukromé německé sbírky. Doplňují je obrazy i z doby Grusova dospívání, které zapůjčila Východočeská galerie Pardubice. Výstava nazvaná Krajinou Jaroslava Gruse je prodejní a potrvá do 13. prosince. Otevřena je denně. Ve všední dny od 9 do 17 hodin a o víkendech a svátcích od 10 do 17 hodin.
7. salon malířů Vysokomýtska, který se poprvé ve své čtrnáctileté historii uskutečnil v nových prostorách městské galerie na náměstí Přemysla Otakara II., je již minulostí. Svou tvorbu na něm prezentovalo šestnáct regionálních výtvarníků. Podle zápisů v návštěvní knize se výstava velmi líbila. Ačkoliv nebyla prezentována jako prodejní, mnohé obrazy putovaly k novým majitelům. Pokud jste nestihli salon navštívit, můžete tak učinit alespoň prostřednictvím videoklipu z dílny Pavla Paclta a Miloše Říhy, který naleznete zde. Pro ty, kteří na výstavu zavítali, je zhlédnutí klipu příjemnou vzpomínkou na povedenou zářijovou vernisáž. Osmý ročník salonu se uskuteční opět za dva roky. Nashledanou na podzim 2017. (ida)
Na sto dvacet návštěvníků našlo poslední zářijovou neděli cestu do vysokomýtské městské galerie, kde dopoledne slavnostně začal již 7. salon malířů Vysokomýtska. Fotografie z vernisáže si můžete prohlédnout zde. V nově zrekonstruovaném sále, který dostala před rokem galerie do užívání, dostaly obrazy šestnácti regionálních autorů ze sdružení Triangl náležitý prostor.
Jak ve svém úvodním slově uvedl Jan Klíma, jde o přehlídku zralých děl, ať už amatérských, nebo profesionálních, která jsou douškem živé vody a zdrojem optimismu.
Představením stálé expozice Střípky z historie Vysokého Mýta na Pražské bráně vyvrcholily Dny evropského dědictví, k nimž se první zářijový víkend připojilo vysokomýtské Turistické informační centrum, Městská galerie a Muzeum českého karosářství. Historické objekty ve městě, zpřístupněné zdarma, navštívilo během soboty a neděle několik set příchozích. "Zájem byl skutečně obrovský," říká vedoucí IC Iveta Janderová. "Návštěvníky jsme nestíhali ani počítat, když přišel pětistý, přestali jsme si dělat čárky," dodává spokojeně. Na atraktivitě akci přidala soutěž Hra O poklad krále Přemysla Otakara II. Děti v doprovodu rodičů při ní plnily různé úkoly, v městské galerii například kreslily erb, na Pražské bráně vyplňovaly kvíz, na Zvonici razily mince, na Litomyšlské věži troubily... Za splnění všech úkolů získal každý něco z královského pokladu. Komentované procházky městem s kostýmovaným průvodcem se líbily. Rovněž dámám v dobových kostýmech, které vítaly návštěvníky, se dostávalo komplimentů. Fotogalerii z Dnů evropského dědictví si můžete prohlédnout zde. (ida)
Vernisáží (fotografie z ní zde) začaly v pátek 28. srpna v Galerii ve Zvonici dvě výstavy regionálních výtvarníků. Ta s názvem Façon d'être je vzpomínkou na vysokomýtského rodáka Bohumíra Šumského, který by letos oslavil sedmdesáté narozeniny. Ve třech patrech návštěvník uvidí průřez jeho tvorbou. V prvním jsou na kamenných stěnách jeho originální obrazy z kůže, ve druhém jsou zastoupena díla z počátků jeho tvorby v šedesátých letech až po ta nejaktuálnější, většina z nich je malována olejem nebo akrylem, jako ukázka jeho humorné nátury je zde také topný panel, na němž ztvárnil svého synovce při muškaření. V nejvyšším patře je kolekce jeho „snových“ perokreseb z 90. let, kdy se po delší odmlce opět naplno vrátil k malování a vystavování. To mu v dobách socialismu nebylo umožněno.
Pouze pár dnů ještě potrvá výstava obrazů Věry Hejdová nazvaná Umění a Elegance Karoserie / Art and Elegance of Car Bodywork, která by se také dala popsat jako "veterány mezi veterány". Obrazy historických vozů totiž nejsou k vidění ve výstavním sále městské galerie, ale přímo mezi exponáty Muzea českého karosářství, v jehož budově na náměstí Přemysla Otakara II. galerie sídlí. Výstava byla zahájena začátkem letošní turistické sezony a skončí 31. srpna. Přístupná je denně, od pondělí do pátku od 9 do 18 hodin a o víkendu od 10 do 17 hodin. Rozhovor s autorkou si můžete přečíst v pokračování článku.
Po čtrnácti letech, kdy se výstava Putování za předky stěhuje z jednoho města do druhého, zakotvila nyní na sedm týdnů ve Vysokém Mýtě. Ve zdejší Městské galerii na náměstí Přemysla Otakara II. ji návštěvníci spatří v dosud nejrozsáhlejší podobě. Základ expozice tvoří ukázky archivních záznamů o předcích, které vás chronologicky provedou od současnosti až k minulosti a umožní sledovat vytvoření rodové posloupnosti. „Seznámíte se s vyobrazením rodokmenu i se zpracováním rodových kronik, které jsou vrcholem dlouholeté trpělivé práce rodopisného badatele,“ přiblížila Helena Voldánová z České genealogické a heraldické společnosti, jež putovní výstavu připravila. Rodopisná část je bohatě doprovázena výstavou krásně vypracovaných znaků.
Nezvykle pestrá výstava začala v pátek 24. července ve vysokomýtské Galerii ve Zvonici na náměstí Otmara Vaňorného. Prezentuje se na ní rodina Plockových z nedalekého Potštejna. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout obrazy malíře a grafika Vladimíra Plocka, keramiku a batikované hedvábí jeho dcery Blanky Marešové, velkoformátové fotografie jeho druhé dcery Vladimíry Bednářové a stříbrné šperky jeho vnučky Sylvie Majerové, čtveřici doplňují pískovcové sochy Josefa Filipa, rovněž člena rodiny. Výstava „Vladimír Plocek a jeho přátelé“ potrvá do neděle 23. srpna, přístupná je denně kromě pondělí od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin.
Svou celoroční práci prezentují absolventi a žáci vyšších ročníků výtvarného oboru vysokomýtské Základní umělecké školy v Galerii ve Zvonici. Výstava nese název Architektura. Právě stavby z různých časových období zpracované rozdílnými technikami spatříte na většině obrazů. Jak uvedl při vernisáži v sobotu 20. června pedagog Filip Dvorský, jeho studenti při výběru vysoké školy nejčastěji volí architekturu. A proto se na ní také ve vyšších ročnících zaměřují. Absolventské práce jsou vystaveny ve druhé patře Zvonice, obrazy žáků vyšších ročníků si můžete prohlédnout o poschodí výše. Studenti ze třídy Moniky Jakoubkové vystavují v prvním patře svá prostorová díla z keramiky. Práce mladých talentů si budete moci prohlédnout ve všech třech patrech renesanční věže do neděle 19. července. Fotografie z vernisáže výstavy si prohlédnete zde. (ida)
První vernisáž ve vysokomýtské Městské galerii určená především dětem byla opravdu hravá. Na zahájení výstavy dětských ilustrací Venduly Hegerové si poslední květnovou sobotu našlo cestu do výstavního sálu na náměstí Přemysla Otakara II. sedm desítek návštěvníků, polovina z nich mladšího školního věku. Pro naprostou většinu z nich to byla první vernisáž v životě. Vsadit na rodinný band Čápových se ukázalo jako dobrá volba, jejich hudební doprovod dodal celé slavnosti jiskru. Ilustrátorka, která vystavovala ve svém rodném městě poprvé, přivezla také hosta. Fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE.
Premiérová Noc v Muzeu českého karosářství a v Městské galerii ve Vysokém Mýtě, která se uskutečnila v pátek 15. května, předčila očekávání pořadatelů. Ti zde během večera přivítali čtyři stovky návštěvníků. O komentované prohlídky byl obrovský zájem, úderem půlnoci, kdy skončily, už průvodci sotva chraptěli a nohy je bolely, jako kdyby vyšlápli na Sněžku. Tři různé okruhy, z nichž každý trval hodinu, absolvovalo celkem 350 návštěvníků. Někteří dokonce prošli všechny. V rámci prohlídky budovy, kdy se dozvěděli něco o její historii a rekonstrukci, se podívali do jindy nepřístupného sklepení i na půdu.
Ani prodloužený víkend nebo hokejové utkání v televizi neměly vliv na návštěvnost nedělní vernisáže, kterou začala sezona ve vysokomýtské Galerii ve Zvonici. Sedm desítek lidí vyšláplo po strmých točitých schodech, aby si prohlédlo obrazy tři výtvarníků z Hradce Králové. Výstava Labyrintál No. 3, umístěná ve všech třech patrech, prezentuje téměř stovku jejich děl. Radka Brůnová (na snímku druhá zprava) se pohybuje ve své tvorbě na hranici mezi symbolismem a abstrakcí, v jejím díle se často promítá motiv jedince uprostřed davu.
Vernisáží začala v pátek 24. dubna ve vysokomýtské Městské galerii výstava choceňského malíře Václava Macháně nazvaná OBRAZY. Autor, který se osobně nemohl kvůli zdravotní indispozici slavnostního zahájení zúčastnit, vystavuje svá díle ve Vysokém Mýtě již po desáté. Od roku 1974, kdy zde mohli diváci poprvé spatřit jeho tvorbu, již představil na tři sta svých pláten a grafických listů. Návštěva galerie ve Vysokém Mýtě nyní připomíná procházku krajinou. Přírodním zákoutím viděným očima Václava Macháně vévodí stromy. Pozorný divák mezi jejich korunami objeví také panorama Vysokého Mýta či vzpomínku na autorovu rodnou Čermnou nad Orlicí. Fotografie naleznete ZDE.
Vernisáží za účasti sedmi desítek návštěvníků začala 20. března v Městské galerii na náměstí Přemysla Otakara II. výstava děl mladičké vysokomýtské autorky Veroniky Němcové a zkušeného výtvarníka Ladislava Kukly z Jihlavy. Dva na první pohled zcela odlišné autory, které dělí nejen vzdálenost sta kilometrů, ale také dvou generací, pojí jedno – víra v Ježíše Krista. A právě proto se v čase Velikonoc, které jsou největším křesťanským svátkem, rozhodla kurátorka výstavy prezentovat tyto umělce. Fotografie z vernisáže naleznete ZDE.
Vernisáží začala v pátek 30. ledna ve vysokomýtské Městské galerii výstava skleněných plastik vojnoměsteckého výtvarníka Karla Malivánka. Pestrobarevnou expozici s názvem In heaven doplnil svými verši autorův bratr Vít. Výstava vzbudila velký zájem návštěvníků, na zahájení jich přišlo osm desítek. V téměř šedesátileté historii galerie je to zřejmě zcela poprvé, kdy si mohou místní prohlédnout umělecká díla z broušeného skla. Fotografie z vernisáže naleznete ZDE.
Městská galerie Vysoké Mýto zahájila v prostorách Muzea českého karosářství expozicí soch Josefa Václava Myslbeka novou kapitolu ve své historii.
Vernisáž se konala za osobní účasti pravnučky Milady Myslbekové,
Výstava je pořádána s podporou Národní galerie v Praze.
Otevřeno denně od 20. 9. do 30. 9. od 9 do 18 hodin a
od 1. 10. do 11. 1. od 9 do 17 hodin.
Výstava potrvá do 11. ledna 2015. Fotografie z vernisáže naleznete ZDE.
V pátek 5. září byla zahájena v GALERIE VE ZVONICI výstava Pavla Matušky – USMÍVÁNÍ.
Výstava potrvá do 28. 9. 2014.
Po dobu výstavy otevřeno denně kromě pondělí 10-12, 13-17 hod.
Foto z vernisáže naleznete ZDE.
Vernisáž výstavy obrazů a fotoobrazů z cyklu Doteky Jiřího Křiklavy se uskutečnila 8. 8. 2014 – GALERIE VE ZVONICI. Výstava potrvá do 31. 8. 2014. Fotografie z vernisáže naleznete ZDE.
Otevírací doba po dobu výstavy - denně kromě pondělí 10-12, 13-17 hod.
Vystavují: Michal Burget, Miloš Englberth, Petr Hájek, Martin Aaron Hořínek, Martina Hozová, Karel Jerie, Jakub Kándl, Jitka Nesnídalová, Nikola Semotánová, Patrik Vavřina.
Otevírací doba po dobu výstavy - denně kromě pondělí 10-12, 13-17 hodin.
Fotogalerie z vernisáže ZDE.
V neděli 1. června proběhla za přítomnosti autora vernisáž výstavy, JINDŘICHA REJNARTA - Krajiny vnější a vnitřní. Výstava potrvá do 29. 6. 2014. Za přítomnosti autora výstavu uvedl PhDr. Josef Sůva. Hudební doprovod - Saxofonového kvarteta ZUŠ Vysoké Mýto.
GALERIE VE ZVONICI
Otevírací doba po dobu výstavy - denně kromě pondělí 10-12, 13-17 hod.
Fotografie z vernisáže ZDE.
V neděli 27. dubna proběhla vernisáž výstavy,
SETKÁVÁNÍ - 27. 4. - 25. 5. 2014 - GALERIE VE ZVONICI, za přítomnosti umělců Jaromíra Krosche, Terezy Drahoňovské, Jany Stiborik a Gabriely Fajfrové.
Hudbou doprovázely Jana Hošková, Iva Vrátilová, Monika Zerzánová.
Otevírací doba po dobu výstavy - denně kromě pondělí 10-12, 13-17 hod.
Fotografie z vernisáže naleznete ZDE.
Sezona 2014 byla zahájena 28.3. v GALERII VE ZVONICI vernisáží výstavy Ze života hmyzu. Vystaveny jsou kresby, malby, grafiky a objekty žáků výtvarného oboru ZUŠ Vysoké Mýtě. Výstavu uvedli žáci literárně dramatického oboru ukázkou ze hry bratří Čapků Ze života hmyzu. Fotografie z vernisáže naleznete ZDE.
Výstava potrvá do 13. 4. 2014.
Otevřeno denně kromě pondělí 10.00 – 12.00, 13.00 – 17.00.
Základní umělecká škola a Městská galerie Vysoké Mýto uspořádaly předvánoční výstavu s tématikou zimy v dílech z depozitáře Městské galerie, ze soukromých sbírek, v tvorbě žáků výtvarného oboru ZUŠ a fotografů ze sdružení Triangl.
Otevřeno: pátek 8.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00,
sobota a neděle 10.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00.
Fotografie z vernisáže naleznete ZDE.
Městská galerie Vysoké Mýto zahájila výstavní sezonu bilanční výstavou Zdeňka Rosáka s názvem Kankán v domově důchodců, která představila autorova díla vytvořená mezi roky 1960 – 2013. Výstava byla otevřena v GALERI VE ZVONICI od 18. 5. do 9. 6. 2013.
V pátek 4. října byla zahájena výstava obrazů a soch ŠTĚTCEM, ŠPACHTLÍ, OHNĚM, KLADIVEM. Na vernisáž byli přítomni i oba autoři – sochař Karel Bureš a malíř Bohuslav Jirgle. Výstava potrvá od 4. října do 18. října 2013 v GALERII VE ZVONICI. Fotografie z vernisáže naleznete ZDE.
Galerie je otevřena denně kromě pondělí od 10-12 a 13-18 hodin.
7. 9. bylo možné po celý den ve Vysokém Mýtě pozorovat účastníky výtvarného plenéru při práci a jejich díla od 17 hodin vydražit v benefiční aukci v Amfiteátru. U dražených děl nebyl posuzován umělecký charakter, ale tato díla mířila k mnohem závažnějším hodnotám, přinést symboly pomoci člověka člověku. Výtěžek benefiční aukce 40 550 Kč byl předán Občanskému sdružení Berenika – Vysoké Mýto. Vážíme si všech umělců, kteří darovali svá díla zdarma do aukce, vážíme si vydražitelů, kteří si díla koupili. Děkujeme všem za účast a podporu! Fotografie z průběhu celého dne naleznete ZDE.
Vernisáž výstavy Socha/ miska /plastika proběhla za přítomnosti autorů 31. srpna.
Úvodní slovo - kurátor Martin Veit, hudební doprovod - Monika Zerzánová, Jana Hošková a Iva Vrátilová.
Výstava potrvá od 31. srpna do 27. září 2013 v GALERII VE ZVONICI.
Galerie je otevřena denně kromě pondělí od 10-12 a 13-18 hodin.
Fotografie z vernisáže naleznete ZDE.
Dvojvýstavu děl Hany Voříškové a Kateřiny Škrabalové zahájila vernisáž 27.7. Celý projekt je třeba vnímat jako dvě samostatné výstavy.Lze konstatovat, že zapadá do cyklu výstav „Žijí mezi námi“. S pracemi obou autorek se může veřejnost seznámit ve Vysokém Mýtě vůbec poprvé . Výstava Hany Voříškové má název Panáčkové. Obrazy malované klasickou technikou na plátno. Jednoduché postavy panáčků v různých pozicích a gestech dokázaly zpřítomnit situace a vztahy stručně a výstižně. Kateřina Škrabalová nazvala svůj soubor Knihy a obrazy. „Několika tahy říci vše“, na tomto konceptu je založen cyklus akvarelů - pocit z básně vyjádřený malbou. Na této výstavě se konkrétně jedná o básnícké dílo japonských autorek Ono no Komači a Izumi Šikibu. Autorka pracuje technikou alla prima, maluje převážně akvarelem. Dílo autorek ukazuje, že obsah určuje formu a ta forma sama dává tomu obrazu to podstatné. Nakonec jsou dvě mladé autorky ne vedle sebe, ale v jednom výstavním prostoru. Fotogalerie z vernisáže ZDE.
V neděli 30. června se konala vernisáž 6. salonu malířů Vysokomýtska. Volné sdružení malířů a výtvarníků Triangl navazuje na výtvarný kroužek při Závodním klubu Karosa a M-klubu Vysoké Mýto. V různých obdobích se v jeho vedení střídali Alois Srnský, Jan Juška, Josef Hašek a další. V roce 1973 se ustavila, díky několika nadšeným malířům, první skupina pravidelně se scházejících výtvarníků, pod odborným vedením J. Pilaře. Po jeho smrti v roce 1996 seskupení krátce vedl malíř J. Zejfart, poté až do současnosti je jeho lídrem Jindřich Šmögr. Vernisáž provázel hudební doprovod Swingového tria pod vedením Otakara Klímy. Výstava potrvá do 14. 7. 2013. Fotografie z vernisáže nalezente ZDE.
Na vernisáži 7. 6. 2013 své umění prezentovaly mladé autorky Gabriela Fajfrová a Jana Stiborik. Koncept výstavy je dílem jedné z autorek a ta i přizvala hudební seskupení Roz2ka. Výstava je první z cyklu "žijí mezi námi ", ve kterém si vysokomýtská galerie předsevzala seznámit veřejnost se začínajícími, popřípadě doposud širší veřejností neobjevenými autory. Je umístěna v prostorách M-Klubu, a není to náhodou, neboť v minulosti tyto prostory galerie využívala. Fotografie z vernisáže naleznete ZDE.
7. 6.- 30 .6. M-Klub
Městská galerie Vysoké Mýto zahajuje výstavní sezonu bilanční výstavou Zdeňka Rosáka s originálním názvem Kankán v domově důchodců, která představí jeho díla vytvořená mezi roky 1960 – 2013. Výstava bude otevřena v Galerii ve Zvonici denně mimo pondělí 10 – 12 a 13 – 18 hodin od 18. 5. do 9. 6. 2013. Generálním partnerem Městské galerie je společnost ECOTEX, s. r. o. Fotografie z vernisáže si můžete prohlédnout ZDE.
7. - 28. 9. 2012, Galerie ve zvonici, denně kromě pondělí 9-12, 13-17 hod.
Jako svůj příspěvek k oslavám 750. výročí založení Vysokého Mýta králem Přemyslem Otakarem II. uvádí Městská galerie výstavu z ikonografie našeho královského věnného města. Vedle klasických závěsných obrazů od baroka až po současnost budou vystaveny i historické mapy, grafická díla z oboru urbanizace města i fotografické snímky z 19. a 20. století, to vše s unikátním výhledem na celé Vysoké Mýto a jeho okolí. Vernisáž v pátek 7. září v 17 hodin.
Čtvrtek 5. července 2012, 13-19 hod., okolí Vysokého Mýta a Luže
Poprvé v historii českého výstavnictví uvede MGVM výstavní akci, při které budou v přírodě vystaveny obrazy na svých přesných gps souřadnicích. Na místech, odkud byly malovány, budou stát obrazy malíře Bohumila Knyttla (1903-1971), který v našem kraji působil a maloval ve 30. a 40. letech 20. století. Interaktivní mapa a souřadnice ke stažení ZDE, tištěný plánek bude k dispozici na místě. Gps cyrilometodějská pouť, kterou mohou účastníci absolvovat pěšky, na kole či automobilem (celkem asi 25 km) vyvrcholí v hospodě ve Střemošicích, kde umělec v letech 1936-1937 žil.
Výstavy obrazů se ve Vysokém Mýtě pořádaly jistě od dob hlubokého 19. století, jedny z prvních se konaly na Pražské věži, a to péčí tehdejšího Městského muzea. Obrazové výstavy se ovšem konaly i později v nástupnickém Okresním, dnes Regionálním muzeu, se založením Městské galerie však měly a mají v rámci činnosti muzea pouze okrajový charakter. Od roku 1902 získal výtvarný život pro své účely zasedací síň okresního zastupitelstva v nově postaveném Okresním domě, vystavovalo se ovšem i v Sokolovně, v Panském domě, po hostincích i jinde. Institucionální galerie vznikla ale až roku 1957, ještě jako Okresní galerie, která pro svou činnost získala od města dům bývalého vojenského kasina. Když kasino v roce 1970 zabrala Sovětská armáda, galerie se ocitla na dlažbě... Po řadě improvizací (2 výstavy se konaly mj. i ve značně zchátralé budově bývalého Okresního soudu) od roku 1972 do roku 2011 galerie sídlila v budově Okresního domu. Vedle svého hlavního výstavníého sálu - Výstavní síně Jana Jušky, tu měla i kanceláře a depozitář. V červenci 2011 se však pro neshody ohledně neúměrně vysokého nájmu s aktuálním majitelem budovy (kterým je akciová společnost Immotel) odstěhovala do prozatímních prostor, které by na sklonku roku 2013 měla vyměnit za rekonstruované části (1. a 2. poschodí) budovy bývalého Okresního soudu na náměstí Přemysla Otakara II.
V rozsáhlém seznamu, který publikujeme níže (viz celý článek), jsou obsaženy základní údaje o názvu, místě a době konání výstav. Další údaje jsou uvedeny tehdy, pokud jsou známy podrobnosti. Je-li uvedeno slovo katalog, znamená to, že jeho originál je uložen v archivu MGVM a je k dispozici odborné veřejnosti na požádání. Za jednotlivými seznamy je uveden rejstřík vystavujících umělců (je uveden vždy rok výstavy a jeho číslo v seznamu výstav MGVM, tučné číslo znamená, že šlo o výstavu samostatnou, obyčejné písmo naznačuje, že výstava byla skupinová).
25. 10. - 25. 11. 2007, Výstavní síň Jana Jušky
Michal Blažek je synovcem vysokomýtského malíře Václava Peřiny. Narodil se roku 1979 v Praze a je malířským autodidaktem (stejně jako jeho prastrýc). Ve svém pražském ateliéru vytváří monumentální krajiny snového vzezření a originální perspektivy. Ve Vysokém Mýtě měl svou první samostatnou výstavu. Fotoreportáž z vernisáže ZDE.
10. 2. - 9. 3. 2008
Dílo zapomenutého východočeského expresionisty... Naposledy bylo vystaveno roku 1944... Pak se za ním zavřela voda... Až do loňského prosince, kdy se celá pozůstalost objevila v zahraničí... Městská galerie byla ustanovena garantem dalšího osudu umělcovy pozůstalosti. Tisková zpráva zde. Elektronická podoba katalogu výstavy zde. Fotogalerie všech vystavených děl zde. Další kresby a skici zde.
23. 3. - 18. 4. 2008
Výstava k 80. narozeninám sloupnického krajináře a hlavy krajinářského odboru vysokomýtského výtvarného sdružení Triangl. Vernisáž se uskutečnila v neděli 23. března v 10 hodin. Úvodní slovo Pavel Chalupa. Hudební vystoupení: Jan a Otakar Klímovi.
27. 4. - 25. 5. 2008
Ke 100. výročí narození proslulého francouzského kreslíře a karikaturisty, tvůrce „Stvoření světa". Městská galerie v evropské premiéře představuje ve Vysokém Mýtě originální kresby této emblematické postavy česko-francouzských výtvarných dějin. Vernisáž v neděli 27. dubna v 10 hodin.
Tisková zpráva zde. Fotoreportáž z vernisáže ZDE.
14. 8. - 21. 9. 2008, Galerie ve Zvonici
Výstava v Galerii ve zvonici představí práci vysokomýtské výtvarnice a keramičky, která navazuje na starobylé keramické techniky... Výstava se konala v rámci Mezinárodních partnerských dní 2008. Byla zakončena v týdnu od 10. do 13. září mezinárodním keramickým workshopem, jehož vyvrcholením byl výpal technologií raku. Fotoreportáž z výstavy ZDE. Fotoreportáž z workshopu ZDE.
5. 7- 14. 9. 2008, Výstavní síň J. Jušky
Tato prázdninová výstava představuje mistrovská díla z
majetku východočeských soukromých sběratelů. K vidění jsou obrazy, jejichž velká část nebyla dosud nikdy vystavena. V popředí jsou slavní malíři východních Čech: Kaván, Slavíček, Hudeček, Honsa, Knyttl, Macoun, Komárek, Klápště, Jíra, Porš a mnozí další. Výstava, která vyvrcholí společenským setkáním 13. září v rámci Mezinárodních partnerských dní, je otevřena denně kromě pondělí a úterý 9-12, 13-17 hod.
28. 9. - 28. 10. 2008
Na geniálním skladateli a protagonistovi divadla Semafor je pozoruhodné, že byl hudební samouk -a dotáhl to, alespoň na poli zábavné hudby, dál než profesionálové. V kreslení fixem na tom byl ovšem podobně...
Fotogalerie
16. 11. - 19. 12. 2008
Výstava k 80. narozeninám grafika a kreslíře Jiřího Zejfarta, který ve Vysokém Mýtě působil nejen jako výtvarník, ale také jako farář evangelické církve; po jeho odchodu z Mýta do rodné Uhříněvsi se tu ale na něj nezapomnělo...
Fotogalerie
8. 2. - 1. 3. 2009
Zdeněk Chotěnovský se narodil 5. září 1929 ve Vysokém Mýtě, vystudoval tu gymnázium, poté skoro natrvalo přesídlil do Prahy, do svého rodiště se ale až do smrti vracel. Vynikl především jako autor plakátů, kromě toho však byl i vynikající malíř. Jeho malířské dílo představila MG ve spolupráci s Regionálním muzeem a umělcovou manželkou Jitkou Hanicovou. Tisková zpráva k výstavě. Fotogalerie Zdeňka Chotěnovského ZDE.
8. - 27. 3. 2009
Jindřich Rejnart se narodil 27. února 1939 v Hradci Králové, žije v Chocni, ale svou domovskou galerii má ve Vysokém Mýtě. Výstava k umělcovým 70. narozeninám byla pojata jako retrospektiva jeho malířského díla. Vernisáž se uskutečnila 8. března ve Výstavní síni Jana Jušky. Úvodní slovo: PhDr. Josef Sůva. Hudební vystoupení: Jan Fajfr (varhany). Fotoreportáž z vernisáže a fotogalerie J. R. ZDE. Tisková zpráva k výstavě ZDE.
7. - 26. 4. 2009
Výstava fotografií významného francouzského reportážního fotografa Bernarda Lesainga. Jeho retrospektivní výstava se konala ve Vysokém Mýtě v roce 2006; během svého tehdejšího pobytu v Čechách začal Lesaing pracovat na další reportáži - na portrétech českých umělců a krajin, ve kterých žijí. Po dvou letech práce v České republice a francouzské premiéře se výstava vrátila na místo svého početí - do Vysokého Mýta. FOTOREPORTÁŽ ZDE. Tisková zpráva ZDE.
2. 6. - 5. 7. 2009
Výstava pro děti, kterou připravila Městská galerie díky laskavosti Zdeňka Milera, představí originální kresby nejmilovanějšího českého výtvarníka, včetně těch úplně prvních, o Krtkových kalhotkách. Výstava se koná v rámci festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto, neboť v čele výstavy bude legendární Krtkovo autíčko! Byla spojena s výtvarnou dílnou pro malé i velké děti; kdo namaloval lepší autíčko, dostal ještě lepší odměnu přímo od Krtka! Fotogalerie ZDE. Tisková zpráva ZDE.
11. 9. - 9. 10. 2009
Před 9 lety se konal ve Vysokém Mýtě historicky první salon královských věnných měst. Tehdy tu proběhl vedle klasického salonu zasloužilých i Salon odmítnutých, kde dostali prostor především studenti a autodidakti. Nyní se salon vrátil do Vysokého Mýta. Mladí výtvarníci tentokrát dostali k dispozici celou galerii, ale i bývalý soud na náměstí. Mládí vpřed!
Internetové stránky salonu ZDE.
Katalog k výstavě ZDE.
FOTOREPORTÁŽ z vernisáže ZDE.
18. 10. - 6. 11. 2009
Čtvrté pokračování tradičního salonu výtvarníků skupiny Triangl, který působí ve Vysokém Mýtě a sdružuje nejen vysokomýtské výtvarníky, ale i malíře z blízkého okolí. Vystavovali Josef Bartoň, Jaroslava Cermanová, Josef Hrdina, Jaroslava Jílková, František Kotouček, Jaromír Krosch, Jindřich Rejnart, Zdeněk Rosák, Miroslav Sotona, Jaroslav Šimek, Jindřich Šmöger, Jiří Zejfart. Nezapomnělo se ani na nedožité 90. narozeniny bývalého předsedy spolku Josefa Pilaře.
22. 11. - 18. 12. 2009
František Matoušek je vysokomýtský rodák. Když se po dvanácti letech od válečné emigrace ve Francii, Anglii a USA nuceně vrátil do komunistického Československa, zavřela se nad ním voda. Jeho pozůstalost chová Městská galerie ve svých depozitářích. MG poprvé od autorovy smrti prezentovala dílo jednoho z průkopníků abstraktní malby a nejoriginálnějších postav českého moderního umění.
Fotogalerie ZDE
Tisková zpráva ZDE.
10. 3. - 11. 4. 2010
Cenzura a autocenzura versus svoboda a anarchie. Zápas, který po celé dvacáté století vedli evropští političtí kreslíři a karikaturisté nejen proti různým, otevřeným i skrytým formám tiskového dohledu, ale také (a hlavně) proti všem autoritám: bohu, státu, církvi, papeži, císaři, králi, prezidentu i předsedovi... V 21. století, s prorokem a politickou korektností, se jim to ovšem, Bohu žel, trochu zadrhlo... Úvodní výstava Festivalu svobody.
Tisková zpráva ZDE.
Plakát výstavy ZDE.
Fotogalerie ZDE.
18. 4. - 9. 5. 2010
Svatopluk Pitra se narodil v roce 1923 ve Štěnci u Vysokého Mýta. Vystudoval na VŠUP v Praze, později pracoval jako filmový výtvarník v Krátkém filmu. V roce 1963 emigroval do Kanady, později žil v USA, kde pracoval jako designér a ve volných chvílích maloval a kreslil. Zemřel v roce 1993 v New Yorku.
Tisková zpráva k výstavě ZDE.
Pozvánka na výstavu ZDE.
Fotoreportáž z vernisáže ZDE.
16. 5. - 20. 6.2010
Pravoslav Sovák se narodil v roce 1926 ve Vysokém Mýtě. Studoval na SPŠ keramické v Bechyni a na VŠUP v Praze. V 60. letech působil jako grafik a profesor grafických technik na školách u nás i v 1968 zahraničí. Z Československa odjel roku 1968 nejprve do Rakouska, poté do Švýcarska a Německa, v roce 1990 se usadil v Paříži, dnes žije ve Švýcarsku. Vystavuje po celém světě.
Pozvánka na výstavu.
Tisková zpráva k výstavě.
Fotoreportáž z výstavy.
Výstava ve foyer mapuje desetiletou činnost SPOLKU.proMejto. V oblasti urbanismu a plánování města usilují jeho členové o osvětu, pořádají akce a realizují drobné zásahy ve veřejném prostoru. Expozice je volně přístupná do 28. října.
Abonentky na podzimní sezonu komorních koncertů v galerii se prodávají od 10. září v infocentru, cena zůstává 600 Kč. A na co se můžete těšit? Musica dolce vita / harfa, flétna, zpěv (10. 10.), Kukal Quartet / smyčcové kvarteto (14. 11.) a klavírní recitál Daniela Juna (23. 1.).