2023

Městská galerie

 

3. 2. – 12. 3.

Velké století

Období mezi lety 1814 – 1914 je kunsthistoriky označované jako Velké století (někdy rovněž Dlouhé století). Dynamická doba a významné dějinné události se promítají i do charakteru výtvarného umění. Malíři pátrají po nových přístupech a fascinuje je viděná realita. Spatříte díla významných autorů, jakými byli Brožík, Chittusi, Hudeček, Honsa, Mánes, Mařák, Prucha, Slavíček…

 

23. 3. – 7. 5.

Marta a Pavel Hoškovi

Manželé, akademičtí výtvarníci, kteří se v Mýtě usadili před dvaceti lety, se zde poprvé představí rozsáhlou společnou výstavou. Marta především jemnými kresbami, Pavel prostorovými objekty, které tvoří z různých materiálů.

 

19. 5. – 11. 6.

I. KabU

Kabinet Umění volně navazuje na Salon malířů Vysokomýtska. Otevírá se výtvarným umělcům z regionu, ať již jsou organizováni ve sdruženích a skupinách, či tvoří solitérně. Prezentuje současnou tvorbu malířů i sochařů, a to napříč generacemi, nezávisle na jejich vzdělání i uměleckém vyjádření.

 

18. 6. – 27. 8.

Pohádky z celého světa

Pohádkové ilustrace dvou desítek českých autorů provedou návštěvníka křížem krážem dětským světem. Od klasických evropských pohádek z pera bratří Grimmů či Hanse Christiana Andersena se přesuneme k příběhům finským, ukrajinským, ruským, sibiřským. Z Blízkého východu poputujeme do Persie, Indie, Vietnamu a Číny, odkud se přeneseme k australským domorodcům či Aztékům ze střední Ameriky.

 

8. 9. – 22. 10.

Jakub Vlček

Akademický sochař, figuralista, který tvoří ve svém ateliéru na Vraclavi, se vrací do vysokomýtské galerie po čtyřech letech. V roce 2019 po velkém požáru mohl vystavit pouze ohořelé torzo svého díla, nyní se bude prezentovat portréty z hlíny, sádry i bronzu, drobnějšími plastikami i artefakty soch v nadživotní velikosti.

 

27. 10. – 3. 12.

Petr Špaček

Autorskou výstavou k 60. narozeninám se malíř představí ve svém rodném městě. Výtvarník, žijící v nedalekém Trusnově, je znám především svými poetickými obrázky krajin a malebných vesniček. V minulosti v jeho ateliéru vznikaly také keramické obrazy. Poslední léta se věnuje především grafice a kombinování technik.

 

8. 12. – 21. 1.

Jan Juška

Čtyřicet let od smrti Jana Jušky se ohlédneme za jeho rozsáhlým dílem, jež po sobě zakladatel galerie a její první ředitel zanechal. Kromě jeho typických krajinomaleb a pohledů na Vysoké Mýto, které visí v mnoha zdejších domácnostech, budou vystaveny rovněž jeho rané práce, které on sám za svého života prezentovat nechtěl.

 

Zvonice

19. 5. - 9. 7.

Karel Cubeca Kostka

Zakladatel Střední školy podnikání ve Vysokém Mýtě a jeden z Čechů s nejvyšším IQ, se malbě věnuje od roku 1985. Pseudonym, kterým obrazy signuje, je složeninou anglického a španělského překladu autorova jména. Své imaginativní malby s prvky surrealismu a romantismu s nadsázkou nazývá iluzivním antirealismem.  

 

16. 7. – 10. 9.

Art foto

Fotografové z Vysokého Mýta, kteří se sdružují v místním fotoklubu, představí svoji současnou práci. Desítka autorů vystaví snímky s tematickým zaměřením, např. Moje město, ale prostor bude i pro individuální tvorbu.

Za čárou, to je název výstavy Marty a Pavla Hoškových z Vysokého Mýta. Marta představuje v městské galerii své jemné kresby a malby, Pavel prostorové objekty z různých materiálů. V takovém rozsahu spolu manželé vystavují poprvé.

Mánes, Mařák, Honsa, Preisler, Hudeček, Štursa… Na zvučná jména malířů a sochařů vsází výstava Velké století 1814 – 1914, která představuje veřejnosti nejstarší umělecká díla nejen ze sbírek vysokomýtské galerie. 

Dílo měsíce

51fccc7d7519fea84c85898572d90843 XL

Informace

  • Antonín Hošek sólo i s kapelou

    Absolventský koncert Antonína Hoška se koná v úterý 20. června od 18.30 hodin v sále městské galerie. Šestnáctiletý muzikant se publiku představí hrou na pozoun a kytaru. Oba obory studuje od malička na vysokomýtské ZUŠ. Ve druhé části programu vystoupí jako písničkář se svou kapelou Topeto. 

Vyhledávání