Tři vysokomýtské rodačky poprvé vystavují ve městě, kde vyrůstaly. Jana Chaloupková, Ilona Korálová a Kateřina Profousová prezentují v Galerii ve zvonici své dílo. Každé z nich patří jedno patro věže.

Vysokomýtský cestovatel a fotograf Vaťa Andrle u příležitosti letošních 62. narozenin vystavuje v galerii 2 x 62 fotografií. K dnešnímu dni navštívil celkem 124 zemí na všech kontinentech.

Petra Vymazalová z Horního Újezdu malovala od malička, ale přednost dala ve svém životě hudbě. Tu vystudovala a věnuje se jí i profesně. Malování však zůstalo jejím velkým koníčkem. Ve svých obrazech se vrací do Francie, kde několik let žila - uličky, hospůdky, bulváry, nábřeží...

Výrazné barvy, změť čar a obličejů, detail, postřeh, vtip... To vše vás zaujme při pohledu na obrazy Jiřího Křiklavy. Jeho energií nabité dílo vypovídá o touze tvořit, která ho neopouští ani rok před sedmdesátinami.

Výstava obrazů, grafik a kreseb Vendy Truhlářové doplněná o několik děl jejího strýce Jana Zrzavého, dcery Venduly Císařovské a zetě Petra Císařovského je souborným vhledem do její celoživotní tvorby a současně prezentací rodové a rodinné soudržnosti ve jménu umění.

Čtyřicet let od úmrtí malíře, pedagoga a galeristy Jana Jušky se koná ve vysokomýtské galerii retrospektivní výstava jeho obrazů. Provede nás Juškovými oblíbenými místy v Mýtě a nejbližším okolí.

Petr Špaček je muž mnoha talentů, maluje, kreslí, tvoří grafiku i keramiku, hraje na kytaru a bicí, skládá hudbu i texty... Výstava k letošním šedesátinám v jeho rodišti je dosud jeho největší samostatnou prezentací.

S novým školním rokem začaly edukační programy v Městské galerii Vysoké Mýto. Úvodní lekce jsou inspirované výstavou soch Jakuba Vlčka. Po komentované prohlídce si školáci sami zkusí vymodelovat portrét ze sochařské hlíny.

Kresby a ilustrace Šimona Škrabala si prohlédnete ve foyer Turistického informačního centra ve Vysokém Mýtě. Výstava nazvaná Humor nezná hranice je první samostatnou prezentací jednadvacetiletého umělce ze Džbánova. 

Do ateliéru sochaře Jakuba Vlčka z Vraclavi, mohou nahlédnout návštěvníci vysokomýtské galerie prostřednictvím výstavy Sochař Jakub. Autor vystavuje tři desítky plastik a téměř sedmdesát kreseb, které vytvořil za uplynulé čtyři roky.

Amatérští fotografové z klubu ART FOTO vystavují společně ve vysokomýtské Galerii ve zvonici. První patro je vzpomínkou na kolegu Zdeňka Mauera, náslkedují proměny Mýta a nejvyšší podlaží patří volné autorské tvorbě.

Na cestu po všech kontinentech se můžete vydat prostřednictvím výstavy Pohádky z celého světa. Ta zavede návštěvníka mezi Aztéky či Eskymáky, dozvědí se, která pohádková postava se vyskytuje pouze v našich končinách.

Úvodního otevřeného salonu výtvarných umělců z Vysokého Mýta a okolí, který se bude v galerii konat pravidelně každý druhý rok pod názvem KabU neboli Kabinet Umění, se zúčastnilo 43 autorů z regionu.

Letošní Noc v galerii nabídla návštěvníkům čtyři nové výstavy - v galerii, ve foyer a sklepení, ve zvonici a v Litomyšlské věži. Kromě toho zazněla mezi obrazy autorská poezie i koncert pěveckého sboru.

Manželé Marta a Pavel Hoškovi spolu poprvé vystavují ve velkém rozsahu. Výstava nazvaná Za čárou představuje Martiny jemné kresby a malby, Pavel se prezentuje svými prostorovými objekty z různých materiálů.

Brožík, Chittussi, Hudeček, Honsa, Mánes, Mařák, Preisler, Prucha, Šembera, Slavíček, Štursa... Na známá jména přesahující hranice regionu i staletí vsází výstava s názvem Velké století 1814 - 1914.

Malířka Běla Kašparová se po 120 letech opět vrátila do Vysokého Mýta a zároveň na výtvarnou scénu. Po 60 letech se opět koná její autorská výstava. Pro její rodné město se stala objevem.

Během třídenních oslav, kdy si galerie připomněla 65 let od svého založení, byla příležitost umění vidět a také si ho vyzkoušet. Otevřely se dvě výstavy, malovaly se kachle, paličkovalo se, šperkovalo se, malovalo se v ulicích a hrálo se divadlo.

Výstavu obrazů Vysokého Mýta, jak jej viděli malíři v uplynulých sto letech, doprovází vydání publikace. Stejně jako v expozici se v ní můžete projít uličkami, zákoutími, ale vyšplhat i na Bučkův kopec či na Vinice.

Milovníci dobrodružství a přírody si užijí výstavu ilustrací a obrazů Václava Junka. Expozice je plná herních prvků, což potěší mladší návštěvníky. Starší zase zavzpomínají na červený Slabikář a komiks Rychlé Šípy. 

Do barevného světa krajky a loutky vstoupí návštěvníci zvonice, kteří se rozhodnou vystoupat do jejích tří pater. Tam je čeká přehlídka textilní tvorby východočeských výtvarnic Hany Kozubové a Ivy Vanžurové.

Loutky vysokomýtské rodačky Gabriely Podroužkové si prohlédnete až do 28. srpna ve vstupní hale a sklepení galerie. Otevřeno je denně a vstupné je dobrovolné.

Poslední je název výstavy Ctirada Doubka, vysokomýtského rodáka, plukovníka ve výslužbě. Průřez jeho tvorbou je zároveň první rozsáhlou samostatnou výstavou, jíž se malíř prezentuje. Dosud ho návštěvníci znali pouze ze salonů.

Masky, tradice, rituály... Zážitky z cest i běžného života inspirují malíře Martina Zemanského. Výstava Bruslení je přehlídkou současné tvorby mladého královéhradeckého autora.

Nejstarší člen Unie výtvarných umělců Pardubického kraje, Zdeněk Sejček, vystavuje poprvé ve Vysokém Mýtě. Návštěvníci si prohlédnou průřez jeho bohatou tvorbou.

Krajinou Václava Macháně provede návštěvníky výstava obrazů, která začala jen pár dnů před nedožitými stými narozeninami autora. Jeho rukopis je v lyrických krajinách s průhlednými stromy dobře čitelný.

Jan Rusňák se vrací do Vysokého Mýta, kde vystavoval v roce 1957 v právě otevřené galerii jako první spolu s Janem Juškou. Výstava je připomínkou 110. výročí narození a 20. výročí úmrtí tohoto akademického malíře.

Talentovaná mladá malířka Veronika Bílková vystavuje ve Vysokém Mýtě obrazy, které vznikly při jejích zahraničních cestách v plenéru, portréty a knižní ilustrace.

Talentovaná rodina z Vysokého Mýta vystavuje společně na zvonici. Jitka Klofandová obrazy a keramiku, dcera Alžběta fotografie, mladší Kristýna loutky, dědeček Jan Hubáček sochy a strýc Zdeněk básně.

Malíři Vysokomýtska společně vystavují na desátém salonu. Součástí jeho zahájení byl křest nástěnného kalendáře, který vydalo na rok 2022 Město Vysoké Mýto spolu s galerií a vystavujícími umělci.

Spolek Got Neighbours vystavuje celé léto ve vysokomýtské zvonici. Mladí umělci, kteří se poznali během studií, prezentují svoji různorodou tvorbu. Pojícím motivem je kostka v různém pojetí.

Letošní příměstský tábor v galerii jsme společně vytvářeli loutky, kulisy a nacvičili jsme divadelní představení. Kromě toho byl čas na hry, sport i výlet. Užili jsme si to.

Ilustrační a filmovou tvorbu Galiny Miklínové představuje letní výstava Lichožrouti. Děti se na ní nebudou určitě nudit. Přijďte a uvidíte.

Pětistovka náštěvníků přišla v pátek 11. 6. na zahájení letní sezony v městské galerii, na Litomyšlské bráně a ve zvonici. Program si užili malí i velcí. 

Dernisáží skončila výstava obrazů Filipa Dvorského. Retrospektiva byla připomínkou nedávných čtyřicátin tohoto vysokomýtského malíře. Setkání se konalo za dodržení bezpečnostních pravidel stanovených vládou.

Komorní výstava Máj - lásky čas vás přivítá ve vstupní hale Městské galerie Vysoké Mýto. Obrazy, kresby i sochy s erotickým nábojem z galerijních sbírek navozují jarní atmosféru pučení, rozkvětu a nového života.

Kulturu z bezpečné vzdálenosti dopřála galerie svým návštěvníkům, pro něž místo vernisáže uspořádala orloj v oknech výstavního sálu. Obrazy Petra Špačka a Rudolfa Polláka v den zahájení viděli pouze novináři.

Obyčejný svět je výstava, která představuje ryze figurální tvorbu malíře, grafika, ilustrátora a také básníka Jaromíra Krosche. Po patnácti letech se tak autor vrátil zpět vysokomýtské galerie.

Od nejstaršího autora po nejmladšího, tak jsou seřazeny ve Zvonici obrazy rodiny Kaločovy. V prvním patře vystavují manželé Jiří a Blanka, o poschodí výš jejich starší syn Otakar a v nejvyšším podlaží syn Robin. Výstup stojí za to.

Příměstský tábor v galerii je za námi. Děti si během něj vyzkoušely různé grafické techniky, zasoutěžily si, vydováděly se ve vodě i v labyrintu a dozvěděly se také mnoho o Janu Amosi Komenském.

Jitka Mládková, Jana Stiborik a Petra Smutková vystavují celé léto společně v Galerii ve Zvonici. Každé z nich patří jedno patro. Výstava potrvá do 23. srpna, otevřeno je od čtvrtka do neděle. 

Konec školního roku si páťáci z vysokomýtské ZŠ Jiráskova zpestřili návštěvou Městské galerie. Výstava Orbis Pictus Play je nadchla. Sami si vyrobili interaktivní dílko s pohyblivými obrázky. Těšíme se na další školáky.

Dnem dětí začala 1. června v Městské galerii Vysoké Mýto interaktivní výstava Orbis Pictus Play. Dvě desítky exponátů potrénují fantazii návštěvníků. Expozice je přístupná do 23. srpna.

Plastika Jana Štursy patří po zásahu restaurátorů opět k nejkrásnějším uměleckým předmětům sbírky, jíž spravuje Městská galerie Vysoké Mýto.

Za pět minut dvanáct jsme zachránili jeden z našich rozměrných obrazů - Vysoké Mýto od Václava Prágra. Olejomalba na plátně o rozměrech 208 x 105 cm byla značně poškozena nevhodným deponováním.

Kvůli nouzovému stavu v zemi nebyla otevřena výstava Z jedné řeky vždy jinak, na níž se prezentují čtyři generace malířů rodiny Šmilauerovy. Zde je alespoň ochutnávka toho, co zůstává za zavřenými dveřmi galerie.

Portréty, krajina, zátiší - to jsou motivy obrazů vysokomýtského malíře Jana Pokorného, jehož výstava Srdcem a štětcem otevřela novou sezonu v Městské galerii Vysoké Mýto. Účast na vernisáži byla rekordní. 

Zpětný odraz je výstava skla, malby a grafiky, která přibližuje celoživotní dílo Jindřicha Rejnarta. Sklář a malíř z Chocně, který letos oslavil 80. narozeniny, stále aktivně tvoří.

Malíři Vysokomýtska sdružení ve spolku Triangl společně již podeváté vystavují na salonu v Městské galerii Vysoké Mýto. Výstava je přehlídkou různých technik, námětů i přístupů ke zpracování.

Jako herce zná Jana Kanyzu téměř každý, coby malíře málokdo. Že je skvělý i v tomto uměleckém oboru dokazuje výstava jeho abstraktních obrazů nazvaná Tady a teď.

Devatenáct autorů sdružených v Unii výtvarných umělců pardubického regionu se společně prezentuje v Galerii ve Zvonici. Název Malý formát napovídá, že jsou vystavena díla menších rozměrů (do 50 cm). 

Dva profesionální a dva amatérští výtvarníci z rodiny Němečkových, která má kořeny v Luži, vystavují v Galerii ve Zvonici: Kornélie (vystřihovánky, koláže, tapisérie), Zdeněk (sochy), Aleš (obrazy) a Aleš mladší (fotografie).

Týden plný tvořivosti a zábavy prožili školáci na příměstském táboře v galerii. Hlavním tématem bylo tentokrát umění v prostoru. Pracovali jsme se sádrou, igelitem, plastem, železem, hlínou... Sprejovali graffiti...

Pouze několik artefaktů Jakuba Vlčka uvidíte na výstavě Popeleční pondělí v předsálí Městské galerie. Sochař z Vraclavi přišel loni v dubnu o veškeré své dílo při požáru ateliéru, který měl ve stodole svého statku.

Unikátní soubor bronzových plastik Myslbekova žáka Quido Kociána nabízí v hlavní sezoně svým návštěvníkům Městská galerie Vysoké Mýto. Výstava s podtitulem Dílo posedlé krásou potrvá do 25. srpna a přístupná je denně.

Geometrické obrazy vysokomýtské Adriany Marci a šperky, šaty a keramické obrazy Jany Zamazalové z Letohradu si prohlédnou návštěvníci Galerie ve Zvonici. Výstava potrvá do 14. července.

Letošní Noc v galerii otevřela hned čtyři výstavy. Jejich pojítkem byl prostor - k vidění byly bronzové sochy a reliéfy, hliněné a dřevěné artefakty poničené ohněm, současné instalace i užité umění.

Výstava Krajinou Josefa Pilaře připomíná sto let od narození vysokomýtského malíře, který nade vše miloval přírodu. Projděte se rozkvetlými loukami, hlubokými hvozdy, objevte jiné pohledy na Kujebinu...

Výstava prací studentů grafického oboru SŠUP Ústí nad Orlicí zaujme oduševnělou energií i kvalitou zpracování. Návštěvníkům nabízí to nejlepší ze širokého záběru technik, jež musí studenti zvládnout.

Zbyšek Sion, průkopník českého informelu, a Jiří Vedral, muzikant s duší malíře, vystavují společně v Městské galerii Vysoké Mýto. Zahájení výstavní sezony nabízí obrazy s hloubkou, ale i nadsázkou.

Vladimír Vích, Milan Dvořák a Jan Čihák – osmdesátníci z Litomyšle a okolí, které spojuje láska k přírodě, jíž nejčastěji zpodobňují, se poprvé představují společně. Ve vysokomýtské galerii si prohlédnete Čihákovy olejomalby, Dvořákovy fotografie a Vích se prezentuje především kresbou a grafikou.

První velkou výstavou ve svém rodném Vysokém Mýtě oslavila životní jubileum Věra Martinková. Grafička, ilustrátorka, spisovatelka, pedagožka a majitelka vydavatelství představuje svoji celoživotní tvorbu. 

Obrazy Ivana Bednáře (1923) a kované plastiky Karla Bureše (1958) představuje výstava k životním jubileím obou vysokomýtských rodáků, kteří se nesmazatelně zapsali do podoby města.

Vysočina 2018 je prezentací vysočinských výtvarníků, jichž se v Galerii ve Zvonici představuje 13. Typické krajinky však nečekejte, uvidíte abstraktní tvorbu, fotografie a dřevěné i kovové plastiky.

Letos poprvé pořádala Městská galerie Vysoké Mýto příměstský tábor. Děti si vyrobily loutku, malovaly v plenéru, vyrazily na výlet do Litomyšle, kreslily portréty... a vše zachytily do krátkého animovaného filmu. 

Bohuslav Doležal a Libor Suchánek po několika desetiletích vystavují ve Vysokém Mýtě, kde oba vyrůstali. Jejich grafiku, oleje a kremiku si prohlédnete po celé prázdniny v Galerii ve Zvonici

Výstava obrazů, jež vznikaly pod vedením akademické výtvarnice Marty Hoškové v jejím vysokomýtském Ateliéru pod střechou, představuje práce 15 účastníků výtvarného kurzu pro dospělé.

Loutky, ilustrace a filmová tvorba Kristiny Dufkové se líbí malým i velkým návštěvníkům galerie. Ti se mohou inspirovat obrázky i promítáním a sami si vyrobit pohádkovou postavičku ve výtvarné dílně.

Noc v galerii za svitu svíček nabídla příchozím dernisáž spojenou s oslavou narozenin, taneční i hudební vystoupení, vernisáž pod širým nebem a komentované prohlídky. Program si užilo několik set návštěvníků.

Devadesát let oslavil 25. května vysokomýtský rodák - malíř Jindřich Šmégr. Dernisáž jeho výstavy v Městské galerii se tak stala zároveň narozeninovou "party", kde nechyběl dort, tanec, přípitek ani dárky. Gratulujeme, Jindřichu!

O hledání, tak se jmenuje výstava k devadesátinám vysokomýtského rodáka Jindřicha Šmégra. Malíř na ní představuje průřez svou tvorbou od nejstarších obrazů po ty současné. Hlavním námětem je krajina.

50 pohledů na svět Tomáše Diblíka je soubor obrazů vysokomýtského malíře, který letos oslavil abrahamoviny. Hostem na výstavě je Jaroslav Doležal ze Záměle. Dřevěné úsměvy představují unikátní sbírku jeho soch.

Akademický sochař Zdeněk Rosák oslavil své osmdesátiny v Městské galerii Vysoké Mýto. Výstava Kulatiny prezentuje z větší části autorovu současnou tvorbu, dá však nahlédnout i do jejích počátků.

Obrazy Václava Lamra inspirované biblickou tematikou doprovázejí letošní vánoční svátky. Poselství hvězdy Davidovy zahrnuje cyklus šesticípích hvězd i výjevy ze Starého a Nového zákona. Výstava trvá od 1. prosince do 14. ledna.

Triangl slaví 15. narozeniny. V galerii společně vystavují malíři, fotografové a filmaři v něm sdružení. Osmý salon představuje práce dvou desítek výtvarníků z regionu.  

Městská galerie vydala ke svým šedesátinám knihu Setkání. Její křest se uskutečnil 19. října 2017 a zachytil jej Ivan Krejza. Knihu lze zakoupit v informačním centru za 320 korun.

Mejto Graffiti Jam přilákal stovky návštěvníků, někteří se přišli podívat, jak se sprejují podchody, odvážnější si to i sami vyzkoušeli, jiní pak zamířili do galerie na přednášku Vladimíra 518 a další na jeho koncert v M-klubu.

Pět desítek skalních příznivců výtvarného umění se nenechalo v sobotu 16. září odradit deštěm a vyrazilo na Bučkův kopec za inspirací a malíři. Byl to parádní zážitek!

Rozdílné techniky a výtvarné přístupy tří generací se promítají na výstavě Jiří Fikejz na třetí. Otec, syn a vnuk téhož jména se prezentují olejomalbou, perokresbou, fotografikou i fotografií, graffiti, animací i prostorovými objekty.

Po šedesáti letech se galerie vrátila do kasina (dnešní zuš), kde v říjnu 1957 uspořádala svoji první výstavu. Během víkendové výstavy (9. a 10. 9.) představila výběr ze svého sbírkového fondu.

Šestnáct set školáků navštívilo před prázdninami výstavu Radek Pilař dětem aneb Rumcajs slaví 50! 1 388 žáků základních škol absolvovalo výtvarné dílny. Dětem z mateřinek, kterých přišlo 243, jsme pustili loupežnickou pohádku. Rodinná výstava potrvá do 27. srpna.

Výstava Romarising, která představuje úspěšné romské osobnosti z Česka, je po celé léto k vidění ve vstupní hale galerie. Fotografie, knihy i videodokumenty zapůjčilo Muzeum romské kultury Brno.

Dort, dárky, hudba, zábava... zkrátka narozeniny, jak má být. Během Noci v galerii (19. května) spolu s námi přišla oslavit 60. výročí založení městské galerie bezmála tisícovka návštěvníků. 

Obrazy akademického malíře Jaroslava Kláta (55) a jeho otce Jaroslava Kláta, který se před 115 lety narodil v Cerekvici nad Loučnou, si nyní můžete prohlédnout v Městské galerii Vysoké Mýto. 

Obrovský zájem návštěvníků vzbudila úvodní vernisáž letošní jubilejní sezony. Na zahájení výstavy ústeckoorlického Richarda Peška, jeho dcery Aleny a syna Richarda přišlo na 150 hostů. Potrvá do 12. března.

Grafiku, ilustrace a ex libris vystavuje v Městské galerii Vysoké Mýto Oldřich Páleníček. Pětasedmdesátiletý autor představuje průřez svou celoživotní tvorbou. Poprvé je k vidění série mýtských motivů. Výstava trvá do 8. 1. 2017.

Romantická zákoutí zahrad dominují výstavě obrazů královéhradeckého malíře Jiřího Šindlera. Průřez jeho tvorbou si v Městské galerii Vysoké Mýto můžete prohlédnout do 6. listopadu. Výstava je prodejní.

Jedinečným způsobem tvoří vysokomýtský umělec Tomáš Rybička. Narodil se s těžkým handicapem. Nemluví, nechodí, dorozumívá se jen pohyby očí. Přesto maluje - a to hlavou! Výstava jeho prací v Turistickém informačním centru začala 30. září a potrvá do 13. listopadu. Vstupné dobrovolné.

Městská galerie se během Dnů evropského kulturního dědictví zapojila spolu s Muzeem českého karosářství a Turistickým informačním centrem do soutěže Hra O poklad krále Přemysla. Klání zakončilo hlavní turistickou sezonu ve městě. Úkoly plnilo na pět set hráčů.

Výstava Fimfárum aneb Do třetice všeho dobrého byla prázdninovým tahákem pro rodiny s dětmi. Galerie ji uspořádala ve spolupráci s produkční společností MAUR film. Návštěvníci si zblízka prohlédli postavičky, které znají z filmového plátna a z knížek Jana Wericha.

Fragile Ivko - Ivana Majvaldová

Informace

  • Petra Šplíchalová Za vodou

    Na léta prožitá ve Velké Británii zavzpomíná prostřednictvím svých snímků vysokomýtská fotografka Petra Šplíchalová. Ta s fotoaparátem britské ostrovy nejen procestovala, ale díky své profesi se dostala na místa, kam se obyčejný smrtelník hned tak nepodívá. Výstava začne 27. 6. v 18 hodin.

  • Galerijní noc zahájila čtyři výstavy

    O letošní vysokomýtské Galerijní noci se otevřely čtyři výstavy - ve zvonici, v sále, ve foyer a ve sklepení. Zněla hudba i autorská poezie. Večer plný kultury se vydařil.

Vyhledávání