Energií sršící Jiří Křiklava Doporučený

Má rád barvy, pohyb, bigbít… Ačkoliv příští rok oslaví Jiří Křiklava sedmdesátiny, do malířského důchodu se nechystá. Do Vysokého Mýta se malíř z Krouny vrací po deseti letech, kdy se poprvé svými expresivními obrazy představil ve zvonici.

Jiří Křiklava prožil své dětství v malířsky proslulých Kameničkách. Po studiích se věnoval návrhářství obuvi, za které získal řadu ocenění doma i v zahraničí. Posléze dráhu módního návrháře opustil, aby se v 90. letech začal profesionálně věnovat malířství a umělecké fotografii. Pracuje v exteriérech a ve svém ateliéru v Krouně.

Energii čerpá mezi mladými lidmi a hudebními skupinami na koncertech a festivalech.

V posledních letech se často poddával svým duševním explozím, které byly ovlivněny dramaty historie a hrozbou současnosti - světem plným neklidu a nejistot. Nejnovější obrazy jsou však prostoupeny nadějí, radostí i humorem.

Expresivní figurace obrazů vzniká z přetlaku pozitivních i negativních duševních pocitů. Ve své tvorbě dospěl ke zcela svobodnému a odvážnému vyjádření, které vylučuje komerční zatížení.

Pravidelně vystavuje doma i v zahraničí. Má za sebou více než sedmdesát samostatných výstav a nespočet výstav kolektivních.

Iveta Danko, kurátorka MG

jaro25

Informace

  • Pohádkový tábor v galerii

    Příměstský tábor v galerii, tentokrát v pohádkovém duchu, pro děti prvního stupně základní školy se koná od 14. do 18. 7. V částce 1 800 korun (sourozenecká dvojice 3 300 korun) jsou zahrnuty pomůcky, materiál, obědy i cestovné. Přihlášení a bližší informace mailem na adrese: galerie@vysoke-myto.cz.

  • VientoMarero duo zahájí koncertní sezonu

    Manželé Michaela a Jiří Mecovi, kteří vystoupí 27. 2. od 19.30 v sále galerie, spolu hrají od roku 2009. V programu zazní například skladba od českého skladatele Edvarda Schiffauera, která se jmenuje Pohlazení nebo výběr melodií z opery o lásce - Carmen. 

Vyhledávání