2022

Městská galerie

4. 2. – 13. 3.

Železné hory: tady jsem doma

Zdeněk Sejček

Malby a kresby inspirované převážně Železnými horami vystaví poprvé ve Vysokém Mýtě nejstarší člen Unie výtvarných umělců Pardubického kraje. Pětadevadesátiletý historik umění, malíř, grafik a pedagog žije a tvoří v Ronově nad Doubravou, odkud pochází také Antonín Chittussi, na jehož dílo je odborníkem.

 

25. 3. – 1. 5.

Bruslení

Martin Zemanský

Hlavy – pestré, expresivní někdy až teatrální. Na plátnech reflektuje současný královéhradecký malíř trvalou i chvilkovou transformaci lidské identity. Plátna jsou inspirována vlivem historických změn, chudoby, duchovní přeměny a rituálů na sebepojetí člověka. Autora k těmto tématům dovedly zážitky z cest, střety s jinými kulturami a jejich zvyky.

 

6. 5. – 12. 6.

Poslední

Ctirad Doubek

Vystudoval vojenskou školu, z politických důvodů musel armádu po roce 1968 opustit. Po sametové revoluci byl rehabilitován. Dnes má hodnost plukovníka. Ve výtvarném umění je autodidaktem. Inspirací pro jeho obrazy a kresby byla především krajina, pokoušel se však i o abstrakci. Dlouholetý člen sdružení Malířů Vysokomýtska přišel před dvěma lety téměř o zrak, štětce a pastely byl proto nucen odložit. Výstava se koná u příležitosti jeho 95. narozenin.

 

24. 6. – 28. 8.

Za dobrodružstvím

Václav Junek

Malíř, grafik a především ilustrátor. Celé generace školáků pamatují červený Slabikář vydávaný v letech 1958 až 1972. Také většina beletrie, kterou doprovodil svými kresbami, je určena dětem a mládeži: Tajemství polárního moře, Robinsoni z Kronborgu, Ponorka Narwal, V zajetí Matabelů, Swansonova výprava, Trosečníci polárního moře, Na sever od Zambezi, Vynález zkázy, Za poklady starých Inků či Hoši od bobří řeky... Úctyhodných 140 knih, na jejichž úspěchu se Václav Junek nemalou měrou podílel. Jako zručný kreslíř se srdcem kluka, který s literárními hrdiny prožívá rád nová a nová dobrodružství. Spolupracoval také s časopisy Mladý hlasatel, Pionýr, Ohníček, Junák, Čtyřlístek a dalšími.

 

9. 9. – 30. 10.

Meet Mýto

Obrazy ze sbírek vysokomýtské galerie, na nichž autoři zachytili zákoutí města i pohled na jeho panorama z různých světových stran. Výstava dokumentuje proměnu Vysokého Mýta za uplynulých sto let.

 

11. 11. – 15. 1.

Ozvěny Paříže

Běla Kašparová

Věra Jičínská

Vystavovala v Paříži s Janem Zrzavým, jezdila malovat k moři s Toyen… Talentovaná malířka Běla Kašparová se narodila ve Vysokém Mýtě na přelomu 19. a 20. století, vystudovala akademii a odjela do ciziny. Měla před sebou slibnou kariéru, rozhodla se však vdát a vrátit se do Česka, kde „západním malířům“ nebylo přáno. Téměř stejný osud si prožila i Věra Jičínská z nedaleké Dobrušky.

 

Zvonice

24. 6. – 11. 9.

Hana Kozubová / textil, loutky

Iva Vanžurová / krajka

Jemná krajka, batika a loutky – výstava ve zvonici bude celé léto odměnou pro ty, kdo vystoupají do třípatrové věže. Textilní výtvarnice Iva Vanžurová z Jevíčka a Hana Kozubová z Lanškrouna představí společně práci svých šikovných prstů, která může být inspirací pro dospělého i dětského diváka.

Změny v programu vyhrazeny.

Dílo měsíce

eeca348660096e711cd17c1f61fb2519 L

Informace

  • Betlémy k vidění do Hromnic

    Výstava betlémů ve vstupní hale galerie bude k vidění ještě do 2. února. Návštěvníci se potěší scenériemi ze sbírek Muzea Vysočiny Třebíč. Betlémům vévodí více než dva metry dlouhý a metr a půl vysoký betlém Josefa Pokorného.

  • Koncertní abonmá v prodeji

    Abonentky na jarní sezonu komorních koncertů mezi obrazy jsou v prodeji v infocentru. Abonmá vyjde na 600 korun. Hudba posluchače přenese za hranice - v únoru do Francie, v březnu do Itálie a v dubnu do Španělska.

Vyhledávání