František Matoušek

úterý 14. května 2013, 11:10

FRANTIŠEK MATOUŠEK

malíř, kreslíř a výtvarný organizátor

12. 5. 1901 ve Vysokém Mýtě, 13. 10. 1961 v Praze

František Matoušek je jedním z nejvýznamnějších malířů, narozených ve Vysokém Mýtě. Byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, později studoval filozofii a dějiny umění na Karlově univerzitě. Od roku 1926 byl členem Devětsilu, se kterým vystavoval a sblížil se všemi hlavními představiteli, mimo jiné s Josefem Čapek, který Matouškovo dílo vysoce oceňoval.

Od roku 1935 pobýval i vystavoval v Paříži, Po okupaci Paříže odešel do Londýna a odtud v roce 1944 do Spojených států. Působil jako velmi aktivní jako malíř, výtvarný pedagog a politický aktivista. První větší výstavu mu po návratu uspořádala k šedesátým narozeninám Městská galerie v jeho rodném Vysokém Mýtě v dubnu roku 1961. Ta se rovněž stala po autorově smrti správkyní celé umělcovy výtvarné pozůstalosti. Většinu položek tvoří přípravné kresby a studie k obrazům. Zemřel v Praze na podzim roku 1961 v podstatě zapomenut.

Dílo měsíce

dilo mesice 0921

Informace

  • Koncertní abonmá jako dárek

    Abonentky na jarní sezonu komorních koncertů mezi obrazy budou brzy v prodeji v infocentru. Abonmá vyjde na 600 korun a může být pěkným dárkem pod stromečkem. Hudba posluchače přenese za hranice - v únoru do Francie, v březnu do Itálie a v dubnu do Španělska.

Vyhledávání