Galerijní noc zahájila letní sezonu

pondělí 17. května 2021, 14:15

Tři vernisáže, koncert, divadelo, módní přehlídka, výtvarné dílny, jízda na koloběžkách, prohlídka sklepení... To vše čekalo na návštěvníky letošní Noci v galerii, jak se vydařila, mrkněte v reportáži.

Podtitul galerijní noci "Jonáš nespí, nespěte ani vy" jsme si vypůjčili z večerníčku o Kanafáskovi. Autorka létající peřiny a neúnavného Jonáše, Galina Miklínová, totiž bude celé léto ve Vysokém Mýtě vystavovat svoji ilustrační a filmovou tvorbu. Vernisáží hravé výstavy nazvané Lichožrouti celý festival v 17 hodin zahájila. Filmoví požírači ponožek jsou zřejmě společně s Kanafáskem nejznámějšími postavičkami, které autorka vytvořila. Během úvodního večera ji doprovodí výtvarné dílny.

Kromě vyrábění si děti vyzkoušely na náměstí Přemysla Otakara II. také jízdu zručnosti na koloběžkách. Tu připravilo turistické informační centrum, které nedávno otevřelo zbrusu novou půjčovnu koloběžek.

Další část programu se uskutečnila v příjemném prostředí nedaleké kavárny Bonviván, jež se nachází na rohu Tůmovy a Šafaříkovi ulice. V malebné zahradě si od 18.30 hodin všichni zanotovali společně s vysokomýtským pěveckým sborem Otakar známé melodie z pera Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Hned poté následuje pohádka Jak Honza ke štěstí přišel v podání místního divadla Di.

Dění se postupně přeneslo o pár metrů dál k Litomyšlské bráně, kde zahájila sezonu výstava prací žáků zdejší základní umělecké školy nazvaná Město bran a věží. Během vernisáže vystoupil ještě jednou Otakar s melodiemi plnými pohody a přítomní zhlédli módní přehlídku, kterou připravili klienti Bereniky jako malý exkurz do historie.

Třetí vernisáž se uskutečnila v Galerii ve zvonici na Vaňorného náměstí. Zde vystavuje své velkoformátové černobílé fotografie František Heusler.

Večer zakončil ve 21 hodin pouliční koncert zpěváka a kytaristy Vladimíra Daťky, známého také jako Pishcoth (Piškot). 

Iveta Danko, kurátorka MG

Dílo měsíce

dilo mesice 0921

Informace

  • Klavír pro čtyři ruce

    Neobvyklý zážitek slibuje koncert, který se koná v rámci Kruhu přátel hudby při městské galerii. Ve čtvrtek 4. 11. v 19.30 vystoupí v sále mezi obrazy Igor Ardašev a Michal Mašek. Oba zasednou zároveň k jednomu klavíru. Na vystoupení platí abonentky z jara 2020.

Vyhledávání