Zemřel malíř a grafik Václav Macháň

středa 01. července 2020, 10:32

V 98 letech se naplnila životní pouť malíře a grafika Václava Macháně. Osobitý umělec zemřel v sobotu 27. června v Chocni, kde dlouhá léta žil s manželkou Blankou. Ve svém ateliéru tvořil prakticky do posledních dnů. 

Václav  Macháň se narodil 6. prosince 1921 v Čermné nad Orlicí, kde chodil do obecné školy. Gymnázium vystudoval v Kostelci nad Orlicí. Po maturitě byl „totálně nasazen“ na nucené práce v „říši“. Po válce byl přijat jako učitel výtvarné výchovy a matematiky na druhém stupni základní školy, později působil jako pedagog na několika školách ve Východočeském kraji.

1.října 1945 nastoupil vojenskou službu v důstojnické škole v Těchoníně. Po návratu z vojny si doplnil pedagogické vzdělání na učitelském ústavu v Hradci Králové, později na pedagogické fakultě.

Roku 1948 došlo k osudovému setkání s malířem Aloisem Fišárkem, profesorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, u něhož absolvoval umělecké vzdělání.

Věnoval se především krajinomalbě. V obrazech komponoval osobitě stylizované krajinné, rostlinné a architektonické prvky. Akcentovanou oblastí malířovy tvorby byl inspirativní vztah k ženě. Dalším námětem jeho obrazů jsou zátiší, zabýval se také grafikou.

V roce 1952 se stal kandidátem Svazu Československých umělců, později řádným členem. O dvanáct let později spoluzaložil „Skupinu 5“ (Jiří Berger, Josef Ducháč, Jiří Kodym, Václav Macháň a Josef Marek). Byl členem Unie výtvarných umělců ČR v Praze a Oblastního sdružení UVU v Hradci Králové.

V roce 1969 ukončil pedagogickou činnost a malířskému umění se začal věnovat profesionálně.

Za svého života uspořádal osmdesát samostatných výstav a mnoha kolektivních se účastnil. Jeho díla jsou zastoupena v Galerii moderního umění v Hradci Králové, ve Východočeské galerii Pardubice, v Galerii výtvarného umění v Náchodě, Městské galerii Vysoké Mýto a dalších. V soukromých sbírkách je zastoupen v různých místech České republiky a v zahraničí v Německu, Francii, Belgii, Švýcarsku, Rakousku, Kanadě a USA.  

V Městské galerii Vysoké Mýto vystavoval naposledy před pěti lety. U příležitosti mistrových stých nedožitých narozenin připravujeme výstavu koncem roku 2021.

Iveta Danko,

kurátorka MG 

Dílo měsíce

dilo mesice 0921

Informace

  • Koncertní abonmá jako dárek

    Abonentky na jarní sezonu komorních koncertů mezi obrazy budou brzy v prodeji v infocentru. Abonmá vyjde na 600 korun a může být pěkným dárkem pod stromečkem. Hudba posluchače přenese za hranice - v únoru do Francie, v březnu do Itálie a v dubnu do Španělska.

Vyhledávání