Městská galerie chystá na rok 2014 velkou výstavu svého rodáka

pondělí 20. srpna 2012, 17:02

V loňském roce přibylo do sbírek Městské galerie 44 děl, které Vysokému Mýtu, svému rodišti, věnoval švýcarský grafik Pravoslav Sovák.  V roce 2010, návštěvníci Městské galerie si na to jistě vzpomínají, měl svou druhou výstavu ve Vysokém Mýtě (ta první se tu konala v roce 1965; úvod k jejím katalogu psal tehdy začínající dramatik Václav Havel). Třetí výstava Pravoslava Sováka v jeho rodném městě se chystá. Měla by to být jedna z prvních výstav v nových výstavních prostorách bývalého Okresního soudu na počátku roku 2014. 

Pravoslav Sovák se narodil 30. srpna 1926 ve Vysokém Mýtě. O čtyři roky později se jeho rodina přestěhovala do Plzně, ale do Vysokého Mýta se Sovák často vracel k babičce a dědečkovi. Dokonce tu jeden rok navštěvoval i základní školu. V letech 1942 - 1943 studoval Soukromou grafickou školu v Praze a poté Odbornou keramickou školu v Bechyni a na VŠUP v Praze. Na konci druhé světové války byl totálně nasazen. První samostatnou výstavu měl v roce 1959 v Galerii Václava Špály v Praze. V 60. letech působil jako grafik a profesor grafických technik na školách u nás i v zahraničí, spolupracoval s divadlem Semafor a pracoval na vzniku četných filmových výprav např. filmy Smyk, Kolik slov sluší lásce, Pražské blues, ilustroval i množství knih, např., 13. komnatu 
Vladimíra Neffa nebo Umění přírodních národů Josefa Čapka. Vystavoval doma i v zahraničí (např. Amsterdam, Londýn, Kodaň), v roce 1965 i ve Vysokém Mýtě. Po obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy se rozhodl pro odchod ze země. V letech 1975 – 1991 byl profesorem volné grafiky na Odborné vysoké škole pro umění a design v Kolíně nad Rýnem. Vystavoval po celém světě (mj. Muzeum moderního umění v New Yorku, Ruské muzeum v Petrohradě, Albertina ve Vídni). Ve své tvorbě užívá velkého množství klasických  i moderních grafických technik a postupů.

Dílo měsíce

dilo mesice 0921

Informace

  • Koncertní abonmá jako dárek

    Abonentky na jarní sezonu komorních koncertů mezi obrazy budou brzy v prodeji v infocentru. Abonmá vyjde na 600 korun a může být pěkným dárkem pod stromečkem. Hudba posluchače přenese za hranice - v únoru do Francie, v březnu do Itálie a v dubnu do Španělska.

Vyhledávání