Sedm desítek obrazů jako dar

sobota 09. února 2019, 08:53

Sbírkový fond Městské galerie Vysoké Mýto se v uplynulém roce rozrostl o sedm desítek darovaných obrazů. Cenné jsou především dva velké soubory děl Ivana Bednáře a Jindřicha Šmégra.

Vysokomýtský rodák Jindřich Šmégr předal galerii při dernisáži výstavy konané v den jeho devadesátin třicet obrazů různých technik, jež mapují jeho malířský vývoj. Obdobně rozsáhlý je dar Emilie Bednářové. Ta věnovala městu výtvarná díla svého manžela Ivana, vysokomýtského rodáka a spoluzakladatele galerie, jehož nedožité 95. narozeniny připomněla loni uspořádaná výstava. Sedm olejomaleb vysokomýtského malíře Václava Peřiny daroval z rodinné pozůstalosti Jan Černý. Do depozitáře přibylo také několik jednotlivostí.

V současnosti není příliš běžné, aby se sbírka ve velkém rozšiřovala díky dárcům. Z počátku to však byli především mecenáši, kdo ji zhodnocovali. V prvních dvou desetiletích od svého založení v roce 1957 galerie sama nemohla obohacovat sbírkový fond nákupem z vlastních nebo státních prostředků. Přesto se původní počet 90 uměleckých děl významně rozrostl. Například roku 1958 díky odkazu Antonína Huráně, vysokomýtského rodáka, který městu věnoval obrazy Jana Honsy, Emanuela Frinty či Františka Ropka. O rok později Božena Obrovská, vdova po malíři a sochaři Jakubu Obrovskému a dcera vysokomýtského muzejníka Josefa Škorpila, darovala 19 rozměrných pláten svého manžela. Počátkem 70. let se sbírka rozrostla o pozůstalost Františka Matouška, a to díky odkazu jeho manželky Anny a sestry Boženy. Fond Františka Matouška je nejpočetnějším, zahrnuje 424 inventárních čísel. Po dvaceti letech existence dosáhl počet výtvarných děl ve sbírce počtu 898 inventárních čísel.

Ani v novodobé historii však mecenáši zcela nevymizeli. Například v roce 2004 přibyl do fondu odkaz 37 výtvarných děl od místního příznivce umění Jana Šindlara. O pět let později věnovala Jitka Hanicová galerii velký soubor 25 olejů a 76 přípravných skic svého manžela, malíře Zdeňka Chotěnovského. Roku 2012 daroval vysokomýtský rodák, světově uznávaný grafik Pravoslav Sovák, dnes žijící ve Švýcarsku, konvolut 44 grafických listů různých technik, za každý rok emigrace jeden.

Dnes tvoří sbírkový fond Městské galerie Vysoké Mýto bezmála dva tisíce uměleckých děl rozdělených do pěti podsbírek.

Iveta Danko, kurátorka Městské galerie

na úvodním snímku monotyp Jindřicha Šmégra Zima (2006)

Dílo měsíce

dilo mesice 0921

Informace

  • Koncertní abonmá jako dárek

    Abonentky na jarní sezonu komorních koncertů mezi obrazy budou brzy v prodeji v infocentru. Abonmá vyjde na 600 korun a může být pěkným dárkem pod stromečkem. Hudba posluchače přenese za hranice - v únoru do Francie, v březnu do Itálie a v dubnu do Španělska.

Vyhledávání