Na výstavě našla svůj zapomenutý portrét

úterý 05. dubna 2016, 13:32

Bylo to neuvěřitelné shledání. „Když jsem uviděla sama sebe na obraze, vyhrkly mi slzy do očí,“ říká Stanislava Baranová z Vysokého Mýta. Před více než půl stoletím seděla modelem Bohuslavu Suchému, malíři z Chroustovic, a teprve teď poprvé po tolika letech uviděla svůj portrét, když přišla na výstavu do vysokomýtské Městské galerie, kde byly Suchého obrazy v únoru k vidění.

„Bydleli jsme tehdy nedaleko Suchých. Pan Bohuslav se přátelil s rodinou mého manžela. Jednou, když přišel na návštěvu, zadíval se na mě a prý jestli by mě mohl namalovat. Bylo mi tenkrát asi devatenáct let. Dvakrát nebo třikrát jsem k němu zašla do ateliéru,“ vzpomíná Stanislava Baranová. Hotový obraz však nikdy neviděla. Po malířově smrti se po portrétu sháněla. „Paní Suchá ale o něm nic nevěděla. Myslela si dokonce, že ho její muž zřejmě ani nedokončil,“ pokračuje ve svém vyprávění. Čas plynul, na obraz se zapomnělo…

Když se Stanislava Baranová dozvěděla, že mýtská galerie vystavuje počátkem letošního roku díla Bohuslava Suchého, vypravila se na výstavu i s oběma dcerami. „Prohlížela jsem si obrazy a už jsem byla téměř na konci, když jsem uviděla sama sebe. Vyhrkly mi slzy do očí. Obě dcery mě také hned poznaly,“ říká. Výstava byla prodejní, takže bylo okamžitě jasné, že obraz po jejím skončení poputuje k nové majitelce. V jejím bytě už má nyní své čestné místo.                 (id)  

Dílo měsíce

dilo mesice 0921

Informace

  • Koncertní abonmá jako dárek

    Abonentky na jarní sezonu komorních koncertů mezi obrazy budou brzy v prodeji v infocentru. Abonmá vyjde na 600 korun a může být pěkným dárkem pod stromečkem. Hudba posluchače přenese za hranice - v únoru do Francie, v březnu do Itálie a v dubnu do Španělska.

Vyhledávání