Beseda o genealogii: pátrání po rodinných kořenech baví malé i velké

sobota 26. září 2015, 22:46

Dopolední besedou pro děti a podvečerní pro dospělé skončila v úterý 22. září ve vysokomýtské městské galerii výstava Putování za předky. Genealožka Helena Voldánová, kterou veřejnost zná díky televiznímu dokumentu Tajemství rodu, kde vyhledává předky známých osobností, dokázala pro totéž nadchnout i žáky Základní školy Knířov. Pět desítek školáků od 3. do 5. třídy vedlo povídání k tomu, že začali přemýšlet, kde se vlastně objevilo jejich příjmení a co vystihuje? Tesař, Truhlářová, Zedníčková, ale také Králík, Jelínek, Veverková… Každé z nich má své kořeny.

Helena Voldánová dětem přiblížila, jak probíhá pátrání po předcích rodiny. Že je to v podstatě velká detektivka plná dobrodružství. „Když jsem se před dvaceti lety začala zabývat genealogií, potkávala jsem v badatelnách archivů převážně důchodce, dnes však láká znát své kořeny stále mladší ročníky,“ uvedla Voldánová. „Nedávno jsme do naší České genealogické a heraldické společnosti přijímali nejmladšího, teprve jedenáctiletého, člena. Další dva patnáctiletí se už nemohli dočkat, až dostanou občanské průkazy a budou moci sami chodit do archivů,“ dodala. Podvečerní debata v galerii přilákala pouze deset posluchačů. Škoda. Přesto se místo plánovaných šedesáti minut protáhla beseda na dvě a půl hodiny. Návštěvníci se dozvěděli praktické rady, kde například začít pátrat, když mám mezi předky vojáka nebo legionáře, který zahynul v první světové válce, nebo jak snadno se dostanu k datům o příbuzném, který na počátku minulého století imigroval za oceán. Návštěvníci odcházeli nasyceni informacemi i inspirací. (ida)

Dílo měsíce

dilo mesice 0921

Informace

  • Koncertní abonmá jako dárek

    Abonentky na jarní sezonu komorních koncertů mezi obrazy budou brzy v prodeji v infocentru. Abonmá vyjde na 600 korun a může být pěkným dárkem pod stromečkem. Hudba posluchače přenese za hranice - v únoru do Francie, v březnu do Itálie a v dubnu do Španělska.

Vyhledávání