Dílo měsíce - leden

Zdeněk Rosák: Mraky nad Vysokým Mýtem, olej, plátno, 80 x 110 cm

Obraz Mraky nad Vysokým Mýtem zakoupila galerie od autora po skončení výstavy, která se konala v roce 2018 k jeho 80. narozeninám. Zdeněk Rosák pochází z Hané, většinu života však strávil v Chocni, kde dosud žije a tvoří. Jako uznávaný designér v Karose Vysoké Mýto „polidšťoval“ strohou racionalitu. V důchodové věku započal svou pedagogickou činnost. Dvě desetiletí pak učil průmyslový design, grafický a tvarový design obalů na Střední škole uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí. Vedle toho se často věnoval navrhování interiérů, do nichž v mnoha případech umisťoval své, převážně dřevěné plastiky. Jeho nejmilejší disciplínou je však malování. Do plenéru vyjížděl na svém motocyklu už v 60. letech, naplno však začal malovat až v důchodu. Ve volné tvorbě našel svůj kraj a své náměty v podorlickém regionu od Vysokého Mýta přes Choceň k Orlickým horám, ale i na blízké Vysočině. Jeho plátna jsou výrazně ovlivněna kresbou, která v jeho dílech dominuje.

noc v galerii plakat 022

Informace

  • Hledáme stopy Běly Kašparové

    Máte obraz od vysokomýtské rodačky Albíny (Běly) Kašparové Riegrové (1901-1967)? Pokud ano, budeme rádi, zapůjčíte-li nám ho koncem roku na výstavu. Uvítáme i vzpomínky na ni.

  • Galerijní noc především pro děti

    Galerijní noc, která se ve Vysokém Mýtě uskuteční v pátek 24. 6., bude letos primárně určena dětem. Setkají se na ní s loutkami, dobrodružstvím, prací svých vrstevníků, poslechnou si koncert, zasoutěží si, vyšlápnou na věže...

Vyhledávání