POSLEDNÍ PŘÍLEŽITOST VIDĚT VETERÁNY MEZI VETERÁNY

Pouze pár dnů ještě potrvá výstava obrazů Věry Hejdová nazvaná Umění a Elegance Karoserie / Art and Elegance of Car Bodywork, která by se také dala popsat jako "veterány mezi veterány". Obrazy historických vozů totiž nejsou k vidění ve výstavním sále městské galerie, ale přímo mezi exponáty Muzea českého karosářství, v jehož budově na náměstí Přemysla Otakara II. galerie sídlí. Výstava byla zahájena začátkem letošní turistické sezony a skončí 31. srpna. Přístupná je denně, od pondělí do pátku od 9 do 18 hodin a o víkendu od 10 do 17 hodin. Rozhovor s autorkou si můžete přečíst v pokračování článku.

 

 

 

 

MANŽEL TOUŽIL PO TATŘE „ŠILHAVCE“, TAK MU JI NAMALOVALA. U VETERÁNŮ PAK UŽ ZŮSTALA

 Věra Hejdová

O tom, být malířkou, byla Věra Hejdová, která žije a tvoří v Uhřičicích u Kojetína, vnitřně rozhodnuta již od dětství. Ačkoliv vystudovala stavební, nikoliv uměleckou školu, touha profesionálně malovat ji neopustila. Výtvarné techniky, znalosti a dovednosti si osvojila jako autodidaktik. Zpočátku tvořila pastelkami a pastely. Na podzim roku 2004 však došlo k zásadnímu zlomu v její tvorbě. Vzala na radu svých přátel do ruky štětec a začala malovat olejovými barvami. Náměty pro své obrazy nachází zejména v architektuře a přírodě, květinách, zvířatech, portrétech a v poslední době i v historických autech. 

 

Malujete už od školních let, ale na historická vozidla jste se zaměřila až mnohem později. Kdy to bylo a proč právě tento motiv, který není pro ženu příliš typický?

Díky manželovi se pohybuji už několik let mezi milovníky krásných historických vozů. Tím byl jen krůček k tomu, abych je začala malovat. První obraz vznikl na základě snu mého manžela v roce 2004. Toužil totiž po „šilhavce“ (Tatra 2–603). Tak jsem mu ji namalovala a má ji ve své pracovně dodnes, i když skutečná se už renovuje.

 

Líbí se vám veterány, jste technicky nadaná? Jak jde dohromady umění s vaší profesí stavařky?

Mohu říct, že jsem technicky nadaná, ani čísla mi nejsou cizí. Umění a stavařina? Jde to nádherně dohromady. Maluji ráda nádherné staré domy, uličky, různá zákoutí nebo jen starou zeď, která je poznamenaná časem. K tomu potřebujete znát perspektivu... Ale to je jen jedna souvislost mezi uměním a stavařinou.

 

Váš ateliér se jmenuje Oldtimer-art, máte tedy vztah ke starým věcem?

Ke starým věcem mám vřelý vztah. V Brně mám spolu s dcerami galerii „Omšelá elegance“, kde mám své obrazy a dcera renovovaný nábytek…

 

Kdybyste si měla vybrat mezi historickým vozem a současným „nabušeným“ autem, které by zvítězilo a proč?  

Na to se dost těžce odpovídá. „Nabušené“ auto potřebuji k běžnému životu – přemístit se z bodu A do bodu B. Historické autíčko – to je zážitek, pohoda, nikam nespěcháte, a jestli dojedete z bodu A do bodu B? Nikdy nevíte... a přesto si to užíváte!

 

Čím ve skutečnosti jezdíte? A máte nějaké vysněné auto?

Mám Renault Scénic RX4 a nedám na něho dopustit.

 

Pro vaši tvorbu je typické, že používáte pouze čtyři barvy, červenou, modrou, žlutou a bílou. Z jakého důvodu?

To přišlo „samo“,  v přírodě se vše skládá z tohoto základního spektra... A také je to pro mě velká výhoda, že nemusím přemýšlet, která barva mi zrovna chybí...

 

Malujete kromě aut i něco jiného?

Maluji i jiné náměty jako krajiny, architekturu, květiny a portréty, i pro děti omalovánky... Baví mě propojovat tyto náměty, protože autíčka si většinou nafotím někde v muzeu nebo na veteránských akcí, kde to pozadí není nic moc. Pak vznikne obraz, kde je nádherná krajina, kde vynikne krása autíčka - toho historického...

Rozhovor vedla Iveta Danko,

kurátorka MG

65 roku kniha

Vysoké Mýto v obrazech

Městská galerie vydala ke svým 65. narozeninám obrazovou publikaci s pohledy na Mýto. Vytvořili je profesionální i amatérští malíři v uplynulém století. Kromě umělecké hodnoty mají i tu dokumentační, kdy zaznamenávají proměny města. Katalog je rozdělen do několika sekcí: panoramata, věže, uličky a život v centru. K dostání je za 250 korun v infocentru.

Informace

  • Silnice R35 z pohledu studentů

    Téma „Vysoké Mýto - R35 - Litomyšl“ zpracovali studenti ateliéru Architektura 4 z Vysoké školy uměleckoprůmyslové a vy se nyní můžete podívat, jak se s problematikou vypořádali. Ve vstupní hale galerie se v pátek 30. 9. v 18 hodin uskuteční veřejná prezentace projektů.

  • Recitál Beaty Hlavenkové

    V sále galerie vystoupí se svým klavírním recitálem Beata Hlavenková. Komorní vystoupení inspirované poezií se koná ve čtvrtek 6. 10. v 19.30. Vstupenky lze koupit v infocentru i on-line.

Vyhledávání