Orbis Pictus Play - výstava v pohybu

01. června 2020 - 23. srpna 2020

Unikátní projekt Orbis Pictus Play potěší malé i velké návštěvníky Městské galerie Vysoké Mýto. Výstava, kterou ve světě zhlédlo kolem tří milionů lidí, zakotví přes celé léto ve Vysokém Mýtě. Pobaví i poučí.

Sněhová královna, Fontána libosti, Křeslo mámení, Trifon, Mluvící květina, Kalimba… stejně zajímavé jako názvy jsou i samotné exponáty, které si ve vysokomýtské galerii prohlédnete. Veřejnosti se výstava otevře v pondělí 1. června. Vzhledem k omezeným možnostem shromažďování se sice neuskuteční vernisáž, za to ji celý první den zpřístupníme zdarma jako dárek dětem k jejich mezinárodnímu svátku. S uměleckými díly, jež můžete sami uvést do chodu, si pohrajete až do 23. srpna.

Autorem koncepce je výtvarník Petr Nikl, známý rovněž jako hudebník, scénograf, herec a performer. Kromě něj budou na výstavě zastoupeni současní umělci Milan Cais, Michael Delia, Mája Dvořáková, Pavel Havrda, Martin Janíček, Ondřej Janoušek, Jiří Konvrzek, Petr Korecký, Jaroslav Kořán, Petr Lorenc, Petr Nikl, Ondřej Puchta, Quido Sen a Ondřej Smeykal.

Orbis Pictus Play je hravá výstava, jejíž autoři se inspirovali odkazem Jana Amose Komenského. Pedagog, od jehož úmrtí letos uplyne 350 let, je známý po celém světě svými nadčasovými myšlenkami. „Komenský věděl, že nejpřirozenějším způsobem poznávání světa je hra. Proto je expozice koncipována jako svobodné herní pole, které sami návštěvníci svou aktivitou a spoluvytvářením oživují. Teprve jejich představivost a vzájemná spolupráce se stává hlavním obsahem výstavy," říká Petr Nikl. Ten se na projektu podílel společně s jeho autory Jiřím a Radanou Waldovými, s nimiž se potkal na světové výstavě EXPO 2005 v japonském Aichi. Spolu pak začali vytvářet projekt, který svým pojetím přesahuje hranice, odbourává bariéry, rozehrává smysly všech, kdo se s ním na jeho cestě světem setkali. Výstava dokazuje, že fenomén hry dokáže fungovat jako univerzální komunikační prostředek.

Interaktivní expozice, která rozvíjí poselství Komenského a všech, kdo věří v sílu kreativní touhy po poznání, je v létě ideálním turistickým cílem pro rodiny s dětmi.

Iveta Danko, kurátorka galerie

Na snímku je dílo s názvem Harfie.

Další informace

  • termín konání:01. června 2020 - 23. srpna 2020

Dílo měsíce

kveten20

Informace

  • Tábor v galerii: Po stopách Komenského

    Příměstský tábor v galerii je letos inspirován odkazem J. A. Komenského. Zaměříme se na grafické techniky a výrobu knih, vyrazíme do přírodního labyrintu v Brandýse... Tábor se koná od 13. do 17. 7. Určen je pro žáky 1. stupně ZŠ. Cena včetně obědů je 1 200,- Kč. Více na mob. 778 531 908.

Vyhledávání