Noc v galerii tentokrát ve 3D

středa 24. dubna 2019, 06:01

Sochy, instalace, umělecká díla vyrobená ze dřeva… Zkrátka prostorové objekty jsou tím, co propojilo letošní vysokomýtskou Noc v galerii. Videoreportáž zde.

Během večera jsme otevřeli čtyři výstavy! Ve sklepních prostorách galerie se umění prezentuje zcela poprvé. Své instalace a obrazy zde představuje Lea Baniariová a Alžběta Hronová, maturantky gymnázia a zároveň studentky Filipa Dvorského z místní ZUŠ.

Hlavní sál zaplnil unikátní soubor plastik ústeckoorlického rodáka, významného sochaře Quido Kociána, od jehož úmrtí uplynulo 90 let. Sochy byly jako celek naposledy vystaveny před sedmi lety v Konírně Pražského hradu. Sbírku zapůjčil sochař Igor Kitzberger, díky němuž zůstalo Kociánovo dílo v takovém rozsahu zachováno. Nevhodně deponované sádrové a hliněné plastiky již od 90. let restauruje a odlévá do bronzu.  

V přísálí si prohlédnete komorní expozici nazvanou Popeleční pondělí. Ta ukazuje zlomek tvorby sochaře Jakuba Vlčka z Vraclavi, jemuž před rokem shořel ateliér a v něm i většina jeho dosavadních děl.

Ve druhé půlce večera se dění přesunulo na Vaňorného náměstí. Ve Zvonici vystavují studenti Střední uměleckoprůmyslové školy Hradec Králové, která se zaměřuje na design nábytku a hudebních nástrojů.

Program ukončil koncert pod širým nebem. Na pódiu vystoupila swingová kapela Banda di Feste složená ze studentů Konzervatoře Pardubice.

Během celé akce bylo možné potkat originální sochy, u nichž jen těžko poznáte, zda jsou živé nebo skutečné.

Přispět jste mohli také do sbírky na Zlatušku, jak jsme pojmenovali sádrovou plastiku dívky od Ladislava Kofránka. Je jedním z nejstarších exponátů v naší sbírce a také nejpoškozenějších.

V Česku se začal Festival Muzejních nocí po vzoru evropských metropolí konat v celorepublikovém rozsahu roku 2005. Tehdy se uskutečnil v 73 městech, loni jich bylo o sto víc. Festival začne v předvečer Mezinárodního dne muzeí, který je již od roku 1977 stanoven na 18. května s cílem upozorňovat veřejnost na roli muzeí v rozvoji společnosti. Nočním návštěvníkům se kromě prohlídek výstav nabízí také řada doprovodných i kulturních programů, muzea a galerie se stávají místem mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Akce potrvají od 17. května až do 8. června.

Celý večer se konaly výtvarné dílny (výroba odznaků, skládání obřích kostek, práce se dřevem). 

Dílo měsíce

kveten20

Informace

  • Tábor v galerii: Po stopách Komenského

    Příměstský tábor v galerii je letos inspirován odkazem J. A. Komenského. Zaměříme se na grafické techniky a výrobu knih, vyrazíme do přírodního labyrintu v Brandýse... Tábor se koná od 13. do 17. 7. Určen je pro žáky 1. stupně ZŠ. Cena včetně obědů je 1 200,- Kč. Více na mob. 778 531 908.

Vyhledávání