Ivan Bednář

pondělí 06. května 2013, 09:35

Pedagog, malíř, zakladatel regionálních galerií se narodil 8. května 1923 ve Vysokém Mýtě, kam se po celý život rád vracel a kde měl v Městské galerii několik výstav. Studoval u profesorů M. Salcmana, C. Boudy, K. Lidického a J. Sejpky. Od absolutoria na vysoké škole se věnoval výtvarné činnosti, především malbě a ilustraci. Svá díla, soustředěná k tradičním žánrům prověřeným dlouholetou tradicí, jako jsou zátiší, portrét, akt či krajinomalba, vytvářel nevšední voskovou technikou na kartónu či lepence.  Podnikl řadu studijních cest po Evropě, byl členem výtvarných skupin 8 výtvarníků, Směr a Linie. Vystavoval ve výstavních síních a regionálních galeriích po celém území Čech, zejména ve východočeském regionu.

Ivan Bednář patří mezi významné osobnosti zakladatelské éry regionálních galerií. Patřil mezi lidi, kteří si kladli za cíl budovat a ochraňovat sbírky výtvarného umění a zprostředkovávat je nejširší veřejnosti při dodržování těch nejnáročnějších kvalitativních měřítek. Poselství Ivana Bednáře, ať již zašifrované do obrazů či úspěšné historie regionálních galerií, je potřeba si znovu připomínat.

Galerie Obrázků

Dílo měsíce

dilo mesice 0921

Informace

  • Koncertní abonmá jako dárek

    Abonentky na jarní sezonu komorních koncertů mezi obrazy budou brzy v prodeji v infocentru. Abonmá vyjde na 600 korun a může být pěkným dárkem pod stromečkem. Hudba posluchače přenese za hranice - v únoru do Francie, v březnu do Itálie a v dubnu do Španělska.

Vyhledávání